Sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde bir kot yıkama tesisinin su ayak izinin değerlendirilmesi
Evaluation of the water footprint of a denim washing facility within the framework of sustainability approach
  1. Tez No: 800274
  2. Yazar: EKİN TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Su kullanımının yüksek olduğu endüstrilerden tekstil, günümüz dünyasında ihtiyaç duyulan üretimin ve tüketimin yüksek miktarda olduğu sektördür. Nüfusun artması, hızla gelişen teknoloji ve insanlığın en doğal hakkı olan suyun sektörel kullanımının yüksek olması yeniden kullanılabilirliği de beraberinde getirmiştir. Suyun kirlilik türüne göre seçiminin yapıldığı çok boyutlu bir gösterge olan su ayak izi kavramı ortaya konmuştur. Popüler kültürle ortaya çıkmış olan bu kavramın kurumların marka itibarlarını yükseltmek ve çevreye yönelik sorumluluklarını yerine getirebilmek için katkı sağlamaları önemli bir konu haline gelmiştir. İnsanların gelişen teknoloji ile bilgi sahibi olmaları da bu konu hakkında yapılacak çalışmaların sıkça karşımıza çıkabileceği anlamına gelmektedir. Su kirliliği değişen ve gelişen dünyada tükenmekte olan kaynak anlamına da gelmektedir. Üretimin ve tüketimin sonucunda ortaya çıkan kirlilik yüklerinin sorumlularına yol gösterici bir araç olarak değerlendirilmiştir. Üç kategoride incelediğimizde mavi, yeşil ve gri su olarak ayrılmıştır. Üretim esnasında gereksinim duyulan yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının toplam miktarı mavi su ayak izini vermektedir. Yeşil su ayak izi ise ihtiyaç duyulan yağmur suyu miktarını vermektedir. Üretim sırasında oluşan kirlenmiş suların gerekli kalite standartlarına getirilebilmesi için ihtiyaç duyulan temiz su miktarını vermektedir. Bu çalışma, Denim (Kot) ve Konfeksiyon Ürünleri Yıkama Tesisi konularında faaliyet gösteren bir firma için kapsamlı bir su ayak izi envanter analizi ve değerlendirmesini sunmaktadır. Çalışmanın ikinci kısmında ise su kıtlığı ayak izi hesaplaması için CCaLC2 LCA yazılımı kullanılmıştır. Bu iki küresel su ayak izi değerlendirmesi, denim yıkama tesisinin şirketinin organizasyonel düzeyinde su ayak izlerini incelemek için uygulanmıştır. Suyun sınırsız bir kaynak olmadığının su kirliliklerine karşıda iyileştirme çalışmalarının desteklenmesi gerekmektedir. Alternatif bir kaynağı olmamasıyla birlikte en çok ihtiyaç duyulan kaynak olması daha çok kirletici yüküne maruz kalmasına sebebiyet vermektedir. Bu bağlamda analizler sonucundan değerlendirme yapılan kurumda kategoriler incelenmiştir. Elde edinilen veriler sayesinde toplam su kullanımının hangi kategoride olduğunu ve miktarının hesaplanması sağlanmıştır. Kot yıkama tesisinde su ayak izi envanter analizi ve su ayak izi etki değerlendirmesi incelerek çevresel etkilerin önemini ve büyüklüğünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Textile, which is one of the industries with high water use, is the sector with a high amount of production and consumption belonging to us. The increase in the population, its rapid increase in technology and its high sectoral use, which is the most natural right of humanity, came with its reusability. The concept of water footprint, which is a multidimensional indicator in which water is selected according to its types, has been introduced. In this concept, which has emerged with popular culture, it has become an important issue for them to contribute to fulfill their responsibilities regarding brand reputation and presentation. The fact that people have information about the outside with technology also makes sense to go out to reduce the work to be done on this subject. Water pollution also means a depleted resource in a changing and developing world. It has been evaluated as a guiding tool for those responsible for the authority burdens that arise as a result of the emergence of production and use. When we examine it in three categories, it is limited to blue, green and gray water. The total amount gives the blue water footprint to protect homes and store surface water during production. The green water footprint gives the amount of rain water it needs. It provides the clean amount of water it needs to ensure the required quality of the polluted water generated during production. This study presents a comprehensive water footprint inventory analysis and assessment for a firm targeting Denim and Apparel Washing Facility targets. In the second part of the study, CCaLC2 LCA software was used for water scarcity footprint calculation. These two global water footprint assessments were applied to the water footprint review of denim washing facilities organizational layout. In order for water not to be an unlimited resource, there should be groups of groups against the water layers. The exclusion of an alternative source and the fact that the source is most needed causes more people to be exposed to the burden. The analyzes made in this context cover the categories in the institution where the result is evaluated. Thanks to the values obtained, it was possible to obtain the category in which the total water was taken and the values obtained. It aims to evaluate the significance and magnitude of the impacts by examining the denim washers water footprint inventory analysis and water footprint impact assessment.