Kısıt programlama yöntemiyle kutu paketleme problemlerinin çözümü
Solution of bin packing problems with constraint programming method
- Tez No: 800277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ÖZGÜR ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde özellikle perakende sektöründeki depolama, sevkiyat ve mağaza yerleşim konularında karşımıza çıkan pek çok sorunun arka planında bulunan kutu paketleme problemi ele alınmaktadır. Bu genel problemin tek boyutlu, iki boyutlu ve üç boyutlu versiyonları için geliştirilen mevcut çözüm yöntemlerinin ortaya konmasının ardından, genel problemin iki farklı türü ele alınarak tek boyutlu, iki boyutlu ve üç boyutlu versiyonlar için kısıt programlama (KP) ve karma tam sayılı programlama (KTP) modelleri geliştirilmiştir. Modeller literatürdeki veri setleri ile kıyaslanmış ve geliştirilen kısıt programlama modellerinin optimum veya optimuma yakın çözümleri karma tam sayılı programlamaya göre çok kısa sürede üretebildiği ortaya konmuştur. Bu tez, üç boyutlu kutu paketleme probleminin farklı varyasyonları için ilk kez kısıt programlama modelleri sunması ve farklı boyutlu problemler için KP ile KTP yöntemlerinin kıyaslamasını yapması ile literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the bin packaging problem, which is in the background of many problems that we encounter especially in the field of storage, shipment and store layout in the retail sector, is discussed. After presenting the existing solution methods developed for one-dimensional, two-dimensional and three-dimensional versions of this general problem, two different types of the general problem are discussed and constraint programming (KP) and mixed integer programming (KTP) for one-dimensional, two-dimensional and threedimensional versions. models have been developed. The models were compared with the data sets in the literature and it was revealed that the developed constraint programming models could produce optimum or near-optimal solutions in a very short time compared to mixed integer programming. This thesis contributes to the literature by presenting for the first time constraint programming models for different variations of the three-dimensional bin packing problem and comparing KP and KTP methods for different dimensional problems.