Cumhuriyet'in kuruluş dönemi'nde (1923-1938) Türk kadınının modernleşmesi (Konya yerel basını örneği)
Modernization of Turkish women in the foundation period of the Republic (1923-1938) (A case study of Konya local press)
  1. Tez No: 800351
  2. Yazar: AMİNE AYBİKE PALAVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Cumhuriyet'in kuruluş döneminde“muasır medeniyetlere”ulaşmak amacıyla hemen her alanda düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Bu düzenlemeler Türk kadını için de önemli yenilikleri beraberinde getirmiştir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen kanuni düzenlemelerin toplumsal yansımaları ise dönemin basın alanında sıklıkla ele alınmıştır. Konya özelinde kadının toplumsal ve siyasal hayattaki yeri Konya'nın yerel gazetelerinde kendini göstermiştir. Çalışma kapsamından dönemin meclis tutanakları ve hem ulusal hem de mahalli gazeteler incelenerek Türk kadının modernleşme süreci analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the foundation period of the Republic, regulations were made in almost every field in order to reach“contemporary civilizations”. These regulations brought along important innovations for Turkish women. The social reflections of the legal regulations made in this direction were frequently discussed in the press area of the period. In Konya, the place of women in social and political life has shown itself in Konya's local newspapers. Within the scope of the study, the parliamentary records of the period and both national and local newspapers were examined and the modernization process of Turkish women was tried to be analyzed.