Kabak kemane eğitiminde açış çalışmalarının kullanım durumlarının incelenmesi
Investigation of use cases of unmetered spesific intro studies in kabak kemane education
- Tez No: 800352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ALGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yaylı bir Türk çalgısı olması bakımından kabak kemane THM icralarında önemli bir yere sahiptir. Geçmiş yıllarda sadece teke yöresinin türkülerine eşlik edilen bir renk saz olarak görülen kabak kemane, günümüzde teklonojik imkanların artması ve icraclarınn çoğalması sebebiyle yaygınlaşmakla beraber kullanım alanları da artmış, THM‟nin her yöresinden eserler seslendirilmeye başlanmıştır. Kabak kemanenin her geçen gün daha fazla tanınması ve toplumda yaygınlaşmasıyla bu alanda eğitim veren kurumların sayısında artış görülmektedir. Kabak kemanede çalgı eğitimi ülkemizde bulunan konservatuvar ve güzel sanatlar liselerinde uygulanmaktadır. Bu çalışma Türkiye‟de bulunan lisans düzeyindeki konservatuvarlarda kabak kemane açış eğitiminin kullanım durumlarını inceleyerek ortaya koymayı, varsa eksik yönlerini bularak kabak kemane eğitimi ve icrasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmada konu çerçevesinde daha önce yapılmış çalışmalar literatürden taranmıştır. Türkiye‟de lisans düzeyindeki konservatuvarlarda kabak kemane eğitimi veren alanında uzman öğretim elemanlarıyla -ulaşabildiğimiz düzeyde- yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Buradan elde edilen sonuçlar tüm yönleriyle incelenmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen bulgu ve sonuçlar ışığında; açış eğitiminin usta-çırak ilişkisi temelinde ilerlediği saptanmıştır. Kabak kemanede açış yapabilmek için icracının ezgi dağarcığının geniş olması, yöre ve eser bilgisinin üst düzeyde olması, makam bilgisinin olması ve kabak kemaneye teknik açıdan hakim olması gibi üst düzey kazanımlar gerektiği düşünülmektedir. Buna bağlı olarak açış yaparken kullanılan vibrato, gilissando gibi süsleme tekniklerini icra etmek için sağ ve sol el ince kaslarının gelişmiş olması gerektiği düşünülmektedir. Bu bakımdan başlangıç aşaması için açış eğitiminin uzmanlarca uygun görülmediği sonucuna varılmıştır. Açış eğitiminin her Konservatuvarda farklı ilerlediği görülmüş, ortak bir ölçme değerlendirme şablonu olmadığı saptanmıştır. Kabak kemanede açış eğitimiyle ilgili literatürde herhangi bir çalışmaya rastlanılmamış ve konu üzerinde kaynakların kısıtlı olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışma gibi konu üzerinde yapılacak her çalışmanın kabak kemane eğitimi ve icrasına yönelik literatüre ve alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The kabak kemane, as a bowed Turkish instrument, holds an important place in Turkish Classical Music (THM) performances. In the past, it was considered a regional instrument solely accompanying the folk songs of the Teke region. However, with the increase in technological advancements and the growing number of performers, the kabak kemane has become more widespread, and its areas of use have expanded. Nowadays, pieces from all regions of THM are being performed with the kabak kemane. As the recognition and popularity of the kabak kemane continue to grow within society, there has been an increase in the number of educational institutions offering training in this field. Instrumental education for the kabak kemane is provided in conservatories and fine arts high schools in our country. This study aims to examine the usage of kabak kemane opening training in undergraduate-level conservatories in Turkey, and to contribute to kabak kemane education and performance by identifying any existing shortcomings. Previous studies related to the subject were reviewed in the literature. Semi-structured interview forms were conducted with expert faculty members who provide kabak kemane education in undergraduate-level conservatories in Turkey to the extent we could reach. The results obtained were thoroughly analyzed and interpreted. In light of the findings and results, it was determined that opening training progresses based on the master-apprentice relationship. To be able to perform openings on the kabak kemane, it is believed that the performer should have a wide repertoire, advanced knowledge of regions and compositions, proficiency in musical modes, and technical mastery of the kabak kemane. Additionally, it is thought that the fine muscles of the right and left hand need to be developed to execute embellishment techniques such as vibrato and glissando while performing openings. Therefore, it was concluded that opening training is not considered suitable for beginners. It was observed that opening training varies in each conservatory, and the absence of a common assessment template was identified. No studies specifically focusing on opening training for the kabak kemane were found in the literature, indicating a limited number of resources on the subject. It is believed that any research conducted on this topic, such as this study, would contribute to the literature and the field of kabak kemane education and performance.