Bir imalat sisteminde dağıtım probleminin genetik algoritma ile çözümü
Solution of the distribution problem in a manufacturing system with genetic algorithm
  1. Tez No: 800374
  2. Yazar: SELİN ESENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde gelişen teknolojinin bir sonucu olarak birçok üründe arz, ürüne olan talebi geçerek işletmeler arasındaki rekabetin artmasına sebep olmaktadır. İşletmeler ise müşterilerin talep ettiği kalitenin altına düşmeden, maliyetlerini azaltarak değişen şartlarda ayakta kalmaya çalışmaktadır. İşletmeler üretim/hizmet maliyetlerini arttıran en önemli faktörlerden biri olan tedarik ağını yöneterek, mevcut tedarik zincirini en az maliyetli hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında; tedarik zinciri yönetimi problemini çözmek amacıyla genetik algoritma yaklaşımı kullanılmıştır. Üretilen ürünlerin dağıtıcılar yardımıyla müşterilerin taleplerinin karşıladığı bir tedarik ağı ele alınmıştır. Üreticiden müşteriye doğru ilerleyen dağıtım ağının en az maliyetle gerçekleşmesi amaçlanmaktadır. Bu hedef doğrultusunda Manisa'da faaliyet gösteren üretici firmadan gerekli veriler toplanmıştır. Dağıtım ağının çözümünde sezgisel algoritmalardan biri olan genetik algoritma tercih edilmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle problemin matematiksel modeli sunulmuştur, ardından genetik algoritma yaklaşımına yer verilmiştir. Problem çözümü programlama dilinde kodlanmıştır. Program çıktısına dayanarak belirtilen kısıtlar dahilinde tedarik zinciri problemi çözülmüş, üretici firmanın tedarik zinciri ağı iyileştirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, as a conclusion of developing technology, the supply of many products exceeds the demand of them, causes an increase in competition between businesses. Businesses try to survive under changing conditions by reducing the costs and without falling below quality which expected by customers. Businesses aim to make current supply chain the least costly by managing the supply network which is the one of the most significant factors that increasing the production/service costs. In this study, genetic algorithm approach was used to solve the supply chain management problem. A supply network where the products produced meet the demands of the customers with the help of distributors is discussed. It is aimed to actualize the distribution network moving from the producer to the customer with the least cost. In the line with this aim, necessary data were collected from the manufacturer operating in Manisa. Genetic algorithm, which is one of the heuristic algorithms, was preferred in the solution of the distribution network. Within the scope of the study, initially, the mathematical model of the problem is presented, then the genetic algorithm approach is included. The problem solution is coded in the programming language. Based on the program output, the supply chain problem has been solved within the specified constraints, and the supply chain network of the manufacturer has been improved.