Diyabetik sıçan modelinde irisin'in McFarlane flep beslenmesine etkisi
The effect of irisin on McFarlane flap survival in diabetic rat animal model
  1. Tez No: 800401
  2. Yazar: DAMLA GENCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜPHAN GENCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Diyabetik Sıçan Modelinde İrisin'in McFarlane Flep Beslenmesine Etkisi Giriş ve Amaç: Flepler doku defektlerinin rekonstrüksiyonunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Diyabetik hastalarda bozulmuş yara iyileşmesi ve iskemik hasar nedeniyle flep başarısı düşmektedir. İrisin, anti-iskemik, anjiyojenik, anti-diyabetik, antiinflamatuar etkilere sahip bir adipokin hormondur. Sıçan deri fleplerinde iskemi ve iskemi-reperfüzyon hasarına koruyucu etkileri gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, streptozotosinle indüklenmiş diyabetik sıçanlarda cilt fleplerinde Irisin'in flep perfüzyonuna etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: 250-300 gram aralığında 24 Wistar-Albino erkek sıçan dört gruba ayrıldı. Grup 3 ve 4'teki sıçanlara intraperitoneal olarak streptozotosin verildi. Grup 1 ve 2'deki sıçanlara aynı miktarda salin verildi. Sekizinci haftada tüm sıçanlarda McFarlane cilt flebi oluşturuldu. Grup 2 ve 4'teki sıçanlara üç gün intraperitoneal Irisin uygulandı. Yedinci günde flep perfüzyonu SPY immunofloresan anjiyografi kullanılarak ölçüldü. Sıçanların fotoğrafları çekilerek nekroz oranları hesaplandı ve inflamasyon, fibrozis ve vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ekspresyonlarını değerlendirmek üzere histopatolojik örnekler alındı. Bulgular: Grupların nekroz yüzdeleri kontrol 9.9±3.1, Irisin 2.2±2.9, diyabetik kontrol 33.7±15.8 ve diyabetik irisin 6.2±3.6 olarak ölçüldü. Irisin grubunda, kontrol grubuna göre flep nekroz oranında sayısal azalma ve daha iyi perfüzyon saptandı (p>0.005).
Özet (Çeviri)
The Effect of Irisin on McFarlane Flap Survival in Diabetic Rat Animal Model Introduction and Objectives: Flaps are commonly used in the reconstruction of tissue defects. Failed flaps are observed in diabetic patients due to impaired wound healing and ischemic damage. Irisin is an adipokine hormone with anti-ischemic, angiogenic, anti-diabetic, and anti-inflammatory effects. Protective effects of Irisin on ischemia and ischemia-reperfusion injury have been observed in rat skin flaps. The aim of this study is to investigate the effect of Irisin on flap perfusion in skin flaps in diabetic rats induced by streptozotocin. Materials and Methods: 24 Wistar-Albino male rats weighing between 250-300 grams were divided into four groups. Streptozotocin was intraperitoneally administered to rats in groups 3 and 4. McFarlane skin flap was performed in all rats in the eighth week. Rats in groups 2 and 4 were given intraperitoneal Irisin for three days. Flap perfusion was measured on the seventh day using SPY immunofluorescent angiography. Rat photos were taken to calculate necrosis rates and histopathological samples were taken to evaluate inflammation, fibrosis, and vascular endothelial growth factor (VEGF) expression. Results: The necrosis percentages of the groups were measured as control 9.9±3.1, Irisin 2.2±2.9, diabetic control 33.7±15.8, and diabetic Irisin 6.2±3.6. In the Irisin group, a numerical decrease in flap necrosis rate and better perfusion were detected compared to the control group (p>0.005).