Diyabetik nöropati ve egzersiz: Diyabetik nöropatik ağrıya irisinin etkileri üzerine deneysel inceleme
Diabetic neuropathy and exercise: Experiemental investigation of effects of irisin on diabetic neuropathic pain
  1. Tez No: 473821
  2. Yazar: ÖMER FARUK KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Periferik nöropati, periferal sinir sisteminde hasarlanmayla karakterize nörodejeneratif bir durumdur. Yaygın nedenlerinden biri diabetes mellitus olan bu duruma, ilerleyen süreçte nöropatik ağrı sıklıkla eşlik eder. Nöropatik ağrının mevcut tedavi seçeneklerinin yetersiz etkinlikleri ve belirgin yan etkileri, daha etkin ve güvenli tedavi seçenekleri geliştirmek için ağrıyı kontrol eden endojen mekanizmaların irdelenmesini ve etkinliğinden yararlanılma olasılığını cazip fikir ve hedef haline getirmiştir. Egzersizin nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde etkili olabileceği ileri sürülmektedir ancak etki mekanizması bilinmemektedir. Egzersize bağlı olarak salınan ve egzersiz hormonu olarak tanımlanan irisinin egzersizin sağlık üzerinde faydalı etkilerine aracılık etme potansiyeli düşünülmekle birlikte, nöropatik ağrı üzerine etkisi bilinmemektedir. Bu tez çalışmasının amacı, irisinin nöropatik ağrı üzerine olası etkilerini irdelemektir. Bu amaçla egzersiz yoluyla endojen irisin salıverilmesinin tetiklenmesine ilave olarak, eksojen uygulanan irisinin diyabetik nöropatik ağrı üzerine etkilerinin davranışsal ağrı modelinde incelenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, egzersiz/irisinin periferal duyusal nöronlarda“hücresel ağrı sinyalleşmesi”üzerine etkisi, acı biberin etken maddesi kapsaisin ile uyarı yapılarak irdelenmiştir. Araştırma için 60 adet Spraque Dawley cinsi erişkin erkek sıçan; kontrol, egzersiz (düşük ve yüksek şiddet egzersiz), diyabet, diyabet + düşük şiddetli egzersiz, diyabet + yüksek şiddetli egzersiz şeklinde gruplandırıldı. Streptozotosin ile diyabet indüklenmesinden sonra, egzersiz grubundaki hayvanlara 8 hafta boyunca haftada 5 gün süre ile düşük (0.5 km/s 30 dk) ve yüksek şiddetli (1 km/s 60 dk) egzersiz yaptırıldı. Termal ve mekanik ağrı eşikleri 0., 4., 6. ve 8. haftalarda ölçüldü. Egzersiz gruplarının 4. ve 8. haftada, kontrol ve diyabet gruplarının ise 8. hafta sonunda serum irisin seviyeleri ölçüldü. Diyabetli grupta termal ve mekanik ağrı latansının uzadığı saptandı. Egzersiz yapan gruptaki sıçanlarda termal ağrı latansları 8.
Özet (Çeviri)
Peripheral neuropathy is a neurodegenerative condition characterised by damage to the peripheral nervous system. Diabetes mellitus is among to the most common cause of this condition which often associates with neuropathic pain. Because of the lacking of ideally effective therapy and prominent side effects of drugs used for the treatment of neuropathic pain, evaluation and utilization of endogenous mechanisms controlling pain has become an optimistic idea and promising target for this purpose. Exercise has been suggested to be an effective treatment modality for neurodegenerative diseases but the mechanism is not clear yet. Irisin, released in response to exercise and referred as exercise hormone, has been proposed to mediate the beneficial effects of exercise on neurodegenerative diseases but information on its effect on neuropathic pain is lacking. In this thesis study, possible effects of irisin on neuropathic pain is examined. For this purpose, in addition to the triggering endogenous irisin release by exercise, irisin was exogenously administered and effects of irisin on neuropathic pain was investigated by use of behavioral pain model. Additionally, effects of exercise/irisin on“painful signalling”in sensory neurones by capsaicin, the ingredient of chili peppers, stimulation. A total of 60 male Sprague Dawley rats were used. Animals were divided into groups consistent of control, diabetes, exercise + low-intensity, exercise + high-intensity exercise groups. Following diabetes induction by streptozotocin, animals in exercise groups performed low intensity (0.5 km/h 30 min) and high intensity (1 km/h 60 min) exercise, for 8 weeks. Thermal and mechanical pain thresholds were measured in all groups at 0th 4th, 6th and 8th week. Serum irisin levels were measured at the 4th and 8th weeks for the exercise groups and at the 8th week for the control and diabetes groups.