Seminal vezikül ve diyabetik kontraktil disfonksiyon: egzersizin seminal vezikül kasılabilirliği üzerine etkisinin tip I diyabet sıçan modelinde incelenmesi
Seminal vesicle and diabetic contractile dysfunction: investigation of effects of exercise on seminal vesicle contractility in rat model of TYPE I diabetes
- Tez No: 515238
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Diyabet aralarında nefropati, retinopati, nöropati ve nöropatiye bağlı olarak ürogenital organların disfonksiyonun (ejakülasyon ve erektil disfonksiyon) da yer aldığı çeşitli komplikasyonlara yol açmaktadır. Bu tez çalışmasında, farklı şiddetlerde gerçekleştirilen egzersiz ile salıverilmesi hedeflenen endojen irisinin diyabetik sıçanlarda seminal vezikülün kasılma parametreleri üzerine etkileri fonksiyonel ve histopatolojik yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Diyabet tetiklenen (streptozotosin intraperitonal olarak 60 mg/kg dozunda tek doz uygulama ile) erişkin erkek sıçanlar farklı şiddetteki kronik egzersize tabi tutuldu. Kuyruk veninden elde edilen kanda glukoz ölçümü yoluyla diyabet tanısı kesinleştirildi. Bu kapsamda toplam 40 adet Sprague Dawley cinsi yetişkin sıçan (8 haftalık, (250-300 g ağırlığında) kullanıldı. Sıçanlar kontrol, diyabet, düşük şiddet egzersiz (0.5 km/saat 30 dakika treadmil koşusu) ve yüksek şiddet (1 km/saat 60 dakika) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır (n=10). Streptozotosinle diyabet tetiklenmesi artmış kontraktil cevaplara yol açtı. Diyabetik gruptan izole edilen seminal vezikül şeritleri hem noradrenalin (85 μM) hem de elektriksel alan uyarısına kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek kasılma cevabı verdi. Egzersiz, şiddete bağlı bir şekilde hem noradrenaline hem de elektriksel alan uyarısına artmış kasılma cevaplarını hem pik amplitüt hem de kasılma eğrisi altında kalan alan parametresi bakımından önledi. Streptozotosinle tetiklenen diyabet seminal vezikül dokusunda histolojik anormalitelere yol açtı. Düşük şiddetli egzersiz seminal vezikül dokusunda diyabetle tetiklenen histolojik anormaliteleri anlamlı derecede önledi. Bu fonksiyonel in vitro organ banyosu ve yapısal histolojik araştırmanın verileri egzersizin diyabete bağlı gelişen seminal vezikülde yapısal anormalite ve hiperkontraktiliteye karşı faydalı etkiler gösterdiğini ve bu yolla diyabete bağlı erkek infertilitesine karşı etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus can cause many complications including nephropathy, retinopathy, neuropathy and neuropathy-associated urogenital organ dysfunctions (ejaculation and erectile dysfunction). This thesis proposal aims at performing an investigation on possible effects of irisin released by different intensity exercise on contractile parameters in rats using functional and histopathological methods. Diabetes was induced (by intraperitonel streptozotocin injection, single dose 60 mg/kg) in adult rats, which were subjected to different levels of chronic exercise. Diabetes was confirmed by blood glucose level measurement from tail vein. A total of 40 male Sprague Dawley rats (8 weeks old, 250- 300 g) were divided into control, diabetes, low intensity exercise (0.5 km/h 30 min run on treadmill) and high-intensity exercise (1 km/h, 60 min) (n=10 in each group). Induction of diabetes by streptozotocin caused an increased contractile response, compared to contractility of strips from respective control group, of seminal vesicle strips to both noradrenaline (85 μM) and electrical field stimulation (EFS). And exercise, in an intensity-dependent manner, significantly attenuated this increased contractile response to noradrenaline and EFS in terms of both peak amplitude and areaunder contractile curve. Streptozotocin-induced diabetes, also caused histological abnormalities in the seminal vesicle strips. Low-intensity exercise significantly prevented the development of diabetes-associated histological abnormalities. Data from this structural histological and functional in vitro organ bath study indicates that chronic exercise restores the diabetes-induced hypercontractility of seminal vesicle, suggesting that exercise may provide beneficial effects on seminal vesicle contractility-related male fertility impairment secondary to diabetes.