İnce dokulu çimlerin tesisinde azotlu gübre form ve dozlarının çim kalite performansı üzerine etkileri
Nitrogenous fertilizer is used for the installation of thin-textured lawns and effects of doses on grass quality performance
  1. Tez No: 800403
  2. Yazar: CANER MARANGOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HOSAFLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Azotlu gübre form ve dozlarının çim tesis alanlarında çim bitkilerinin kalitesi üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla bu çalışma 2020 yılı vejetasyon döneminde Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü'nde yürütülmüştür. Çalışmada oluşturulan parseller üzerinde azotlu gübre formları olan 20-10-10 7 SO3, 15-5-20 + 2 CaO + 2 MgO, amonyum sülfat (%21 N), üre (%46 N) gübreleri 0-2-4-6-8 g/m2/ay dozlarında uygulanmıştır. Çim sahaları tesis edildikten sonra kullanılan gübrelerin; bitki boyu, yaprak renk tonu, yaş ot miktarı, kalite ve kaplama oranlarına olan etkileri incelenmiştir. Serin iklim çim türlerinden ince dokulu olan Festuca rubra rubra %40, Festuca rubra commutata %30, Festuca rubra trichopylla %25, Poa pratensis %5 oranlarında karışımda kullanılmıştır. Deneme üç tekerrürlü olmak üzere, tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre kurulmuştur. Araştırmanın sonucunda ince dokulu çim türlerinde yapılanma sonrasında çim kalitesi ve performansları açısından değerlendirildiğinde amonyum sülfat ve 8 g m-2 dozu daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Igdir University Sehit Bulent Yurtseven Campus in the vegetation period of 2020 in order to determine the effects of nitrogenous fertilizer sources and doses on the quality of lawn plants in turfgrass areas. 20-10-10 7 SO3, 15-5-20 + 2 CaO + 2 MgO, ammonium sulfate (21% N), urea (46% N) fertilizers with nitrogenous fertilizer sources were applied on the parcels in doses of 0-2-4-6-8 g/m2/month. The effects of fertilizers used after structuring in lawns on plant height, leaf green tone, age weed quantity, quality and coating ratios were examined. Festuca rubra rubra 40%, Festuca rubra commutata 30%, Festuca rubra trichopylla 25%, Poa pratensis 5%, which are thin-textured from cool climate grass species, were used in the mixture. The trial was established according to the factorial trial pattern in coincidence blocks with three repetitions. As a result of the research, ammonium sulfate and 8 g m-2 doses were found to be more effective when evaluated for grass quality and performance after structuring in thin-textured grass species.