Nöropeptidlerin çocukluk çağı toplum kökenli pnömonilerin tanısındaki olası yeri
The role of neuropeptides in the diagnosis of childhood community-acquired pneumonia
  1. Tez No: 800407
  2. Yazar: BİLGİ SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERVAN BEKDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Nöropeptidlerin Çocukluk Çağı Toplum Kökenli Pnömonilerin Tanısındaki Olası Yeri, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Bolu, 2023 Amaç: Pnömoni, tüm dünyada 5 yaş altı çocuklardaki en önemli morbidite nedenlerinden birisidir. Tanı, tedavi ve proflaksi alanındaki iyileştirmelere rağmen pnömoni, yenidoğan dönemi harici çocuklarda başlıca ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. Nöropeptitler, sinaptik aktiviteyi sağlayan moleküllerdir. Amacımız, çocukluk çağının pnömonilerin tanısında ve viral-bakteriyel/mikst ayırımında nöropeptidlerin yeri olup olmadığını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2022 ile Ocak 2023 arasında hastanemize başvuran orta veya ağır pnömoni tanılı 124 olgu ve 56 sağlıklı birey dahil edildi. Hastaların akciğer grafileri çekildi. Başvuru anında tüm olguların serumlarında prokalsitonin (PCT), calcitonin gene-related peptide(CGRP), substance P, vasoactive intestinal peptide(VIP) ve nöropeptid Y bakıldı. Bulgular: Hastaların 71 tanesi erkek, 53 tanesi kızdı. İki ay ile 17 yaş arasında değişen hastaların yaşları ortalama 67.5±50.5 ay idi. Pnömonisi olanlarda PCT kontrollere göre anlamlı oranda yüksekti(67±54.8 vs.
Özet (Çeviri)
The role of neuropeptides in the diagnosis of childhood community-acquired pneumonia, Bolu Abant Izzet Baysal University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Thesis of Graduation, Bolu, 2023 Background: Pneumonia is one of the most significant causes of morbidity in children under the age of 5 worldwide. Despite improvements in diagnosis, treatment, and prophylaxis, pneumonia remains the leading cause of death in non-neonatal children. Neuropeptides are molecules that play a role in synaptic activity. Our aim is to investigate the potential role of neuropeptides in the diagnosis and differentiation between viral and bacterial childhood pneumonias. Materials and Methods: The study included 124 patients with moderate or severe pneumonia who presented to our hospital between February 2022 and January 2023, as well as 56 healthy individuals. Chest radiographs were taken for the patients. Procalcitonin(PCT), calcitonin gene-related peptide(CGRP), substance P, vasoactive intestinal peptide(VIP) and neuropeptide Y were measured in the serum of all patients at admission. Results: Of the patients, 71 were male and 53 were female. The mean age of the patients ranged from two months to 17 years, with an average of 67.5±50.5 months. PCT levels were significantly higher in pneumonia patients compared to controls (67±54.8 vs.