Çocukluk dönemi gastritlerinde nöropeptit ve nötral endopeptidaz düzeyindeki değişiklikler
Changes in neuropeptides and neutral endopeptidase levels in children with gastritis
- Tez No: 340655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGEN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gastrit mide mukozasının enflamasyonu olarak tanımlanan çocukluk dönemi kronik karın ağrısının önemli nedenlerinden biridir. Mide mukozasının koruyucu ve agresif faktörleri arasındaki dengenin bozulması sonucu gastrit oluştuğu bilinmektedir. Ancak mide mukozasının koruma mekanizmaları ve gastrit patogenezi henüz tam olarak bilinmemektedir. Gastrointestinal sistem lamina propriası, geniş bir sinir ağı ile birlikte Vazoaktif intestinal peptit (VIP), Substans P (SP), kalsitonin gen ilişkili peptit (CGRP) gibi çeşitli nöropeptidler içerir. SP?nin enflamatuar süreçte rol oynadığı, VIP'in ve CGRP?in anti-inflamatuar etkileri mevcuttur. Nötral endopeptidaz (NEP) SP'yi hidroliz eder ve SP'nin biyolojik etkisi sona erdirir. Bununla birlikte gastrik mukozada SP, VIP ve CGRP?nin rolü detaylıca araştırılmamıştır. Bu çalışmada nöronal ve non-nöronal kaynaklı peptitlerin kronik gastrit patogenezindeki rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda SP düzeylerini, lezyonlu bölgelerin birinci (nöronal kaynaklı SP) ve ikinci ekstraksiyonlarında (non-nöronal SP) hem hafif lezyonlu bölgeye göre hem de kontrol grubundaki sağlık dokuya göre Hp?den bağımsız olarak yüksek saptandı. Bu sonuç SP?nin gastrik mukozada inflamatuar etkilerinin olduğu anlamına gelir. VIP düzeyleri sağlıklı mide doku örneklerinde gastritli dokuya göre ve gastritli hastaların lezyonlu bölgelerinde hafif lezyonlu bölgelere göre yüksek saptandı. Bu sonuç VIP?in anti-inflamatuar etkisinin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. CGRP düzeyleri gastritli hastaların hafif lezyonlu ve lezyonlu bölgelerinde sağlıklı kontrol grubuna göre ve her iki ekstraksiyonda gastritli hastaların lezyonlu bölgesinde hafif lezyonlu bölgeye göre azalmış bulundu. Bu sonuç CGRP?nin VIP gibi gastrik mukozanın koruyucu nöropeptitlerinden biri olduğunu göstermektedir. Gastritli dokuda lenfoplazmositer hücrelerde belirgin derecede diffüz NEP boyaması izlendi. NEP pozitif lenfoplazmositer hücrelerin inflamasyonlu bölgelerde daha fazla saptanması inflamasyonun başlaması veya ağırlaşmasında rolü olabileceğini düşündürmektedir. NEP?in SP?nin etkilerinin sona ermesinde rolü olduğu da bilinmektedir. Çalışmamızda lezyonlu bölgelerde SP?nin yüksek, NEP pozitif hücrelerin artmış saptanması reaktif bir sonuç olarak yorumlanabilir. Ayrıca gastriti olmayan hastaların duodenal mukozasında gastriti olanlarla karşılaştırıldığında daha belirgin diffüz NEP boyanma paterni gözlendi. Bu çalışma inflamasyonlu gastrik mukozada NEP düzeylerinin değerlendirildiği ilk çalışmadır
Özet (Çeviri)
Gastritis which is defined as the inflammation of gastric mucosa is one of the important causes of chronic abdominal pain in childhood. Gastritis is known to develop as the result of impaired balance between protective and aggressive factors of gastric mucosa. However protection mechanisms of gastric mucosa and pathogenesis of gastritis are still not fully known. Lamina propria of gatrointestinal tract include various neuropeptides like Vasoactive intestinal peptid (VIP), Substance P (SP), Calcitonin gene-related peptide (CGRP). SP is known to play a role in inflammatory process and VIP and CGRP have anti-inflammatory effects. Neutral endopeptidase (NEP) hydolysis SP and terminates biologic effect of SP. However roles of SP, VIP and CGRP in gastric mucosa have not been investigated in detail. In this study, it was aimed to investigate the roles of neuronal and non-neuronal peptides in pathogenesis of gastritis. In our study, SP levels were found high independently from Hp in the first (neuronal SP) and second extractions (non-neuronal SP) in diseased mucosa compared to the region with a mild lesion and the lesion free mucosa. This result indicates that SP has inflammatory effects in gastric mucosa. VIP levels were found higher in healthy gastric tissue samples compared to tissue with gastritis and it was higher in the diseased mucosa compared to mucosa with mild lesion. This result may be interpreted as an indicator of anti-inflammatory effect of VIP. CGRP levels were found lower in regions with a mild lesion or diseased mucosa compared to healthy control group and it was lower in the regions with diseased mucosa compared to the regions with mild lesion. This result indicates that CGRP is one of the protective neuropeptides of gastric mucosa like VIP. A substantial diffuse NEP staining was observed in lymphoplasmocytic cells of gastritis tissue. Finding NEP positive lymphoplasmocytic cells more in inflammation sites suggests that they may have a role in initiation or deterioration of inflammation. NEP is also known to have a role in termination of the effects of SP. In our study, finding SP and NEP positive cells high in lesion sites may be interpreted as a reactive outcome. In addition, diffuse NEP staining pattern was observed to be more predominant in duodenal mucosa of patients without gastritis compared to the ones with gastritis. This is the first study which evaluates NEP levels in inflammed gastric mucosa