Defining local risk points and distance variables and studying effects on policy renewal score developed with general linear algorithm
Yerel risk noktaları ile müşteriye uzaklık değişkenlerinin tanımlanması ve poliçe yenileme modeline etkilerinin genel lineer algoritma ile incelenmesi
- Tez No: 800408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sigortacılık, Computer Engineering and Computer Science and Control, Insurance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sigorta sundukları teminatlar ile müşterileri risklerden korurlar. Kasko sigortaları, Türkiye'de sigortacılık sektöründe müşteriler tarafından en çok bilinen ve en büyük müşteri kitlesine sahip sigorta türüdür. Kasko sigortalarında hasar yönetimi müşteriler için en önemli süreçtir. Sigorta şirketleri tarafından tanımlanan hasar iş akışı üzerinden teminat kapsamında müşteriler yaşadıkları kazaların ödemelerini alırlar. Sigortacılar her zaman hasar tazminat taleplerini azaltmaya çalışırlar. Sigortaclılık sektöründe en büyük gider olan hasarları yönetmek için sigorta şirketleri fiyatlandırma modelleri, risk değerlendirmeleri ve dolandırıcılıkla mücadele süreçleri geliştirirler. Konum bilgis de sigortacıların geliştirdiği analitik modellerde kullanılan en kritik parametrelerden biridir. Kasko sigortası, sigorta müşterileri için araç risklerini kapsar. Araç risk yönetimi, esas olarak konum ve konum tabanlı analitiği kullanır. Kaza kapsamında değerlendirilen aracın yeri ve güzergahı, sigortacıların poliçenin risk seviyesini tanımlamasına yardımcı olur. Konum bilgisi meydana gelen kazaların değerlendirilmesi ve sigorta şirketlerinin bütüncül olarak kazaları incelemesi için geliştirdikleri veri analitiği modellerinde kullanıldığından büyük önem arz etmektedir. Kaza raporları aracın lokasyonunu kaydeder ve bu bilgi lokasyonların risk seviyelerinin daha doğru tanımlanması için bir parametre olarak kullanılabilir. Bu çalışmada kaza tspit tutanakları baz alınarak yapılan analiz ve çalışmalar ile ilke genelindei en çok kaza olan oktaları segmente edeceğiz. Daha sonra müşterilerin adres bilgilerinin segmente edilen riski kaza noktarına olan uzaklıklarını hesaplayarak en yakın riskli noktaları bulacağız. Bu uzaklık poliçe yenileme modeline girdi olarak eklenerek müşterlerin yenileme oranlarına etkisini inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Insurance covers customer risks. The motor insurance domain is the biggest and most well-known topic in the insurance sector by customers. Claim management is the most crucial process for customers. They get coverage payments due to the claim flow defined by the insurers. Insurers always try to decrease claims. To manage claims, the most significant expenditure for insurers, insurers develop pricing models, risk assessments, and fraud management flows. Location is one of the most critical parameters for the analytics insurers develops. Motor insurance covers vehicle risks for insurance customers. Vehicle risk management mainly uses location and location-based analytics. The places and routes of the vehicle help insurers define the policy's risk level. Almost every model gets this input to consider the location of the vehicle. The location is also vital because activities that happened at that location are also significant to consider and affect the calculation of the analytical models. Accident reports record the location of the vehicle, and this parameter could be used as a parameter to define locations' risk levels more accurately. Based on the distance between the risky location and the customer, we can identify a new approach for the insurers to consider and define more accurate models to manage the claim and risk level of the customers.