İdrar metil arjinin türevlerinin referans aralıklarının saptanması
Determination of reference ranges for urine methyl arginine derivatives
- Tez No: 800461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM ABUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Laboratuvar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Endojen arginin bazı fizyolojik ihtiyaçları karşılamak için yetersiz kaldığından metabolik veya travmatik streste zorunlu bir amino asit haline gelebilmektedir. Hastalık anında argininin tükenmesi, yara iyileşmesinde uzama ya da bozulma, kan akışındaki bozukluklar ve T-hücre disfonksiyonu ile ilgilidir. Asimetrik dimetilarjin (ADMA), N-monometil L-arjin (L-NMMA) ve simetrik dimetilarjinin (SDMA) başlıca metil arjin türevleridir. Böbrek yetmezliği ya da böbrek hasarı olan hastaların idrarlarında, ADMA ve diğer metilarjinin düzeylerindeki değişikliklerin incelenmesi, hem hastalıkların patogenezinin farkına varmak hem de elde edilen veriler doğrultusunda tedavi protokollerinde yenilikler geliştirerek sağlıkli kişilerde hastalık meydana gelmeden önce risk faktörlerini belirlemek açısından önemlidir. Dolayısıyla çalışmamızda idrar metil arjinin türevlerinin sağlıklı bir şekilde saptanabilmesi için referans aralığı geliştirme amaçlanmştır. Referans aralığını belirleme çalışması için, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Polikliniklerine başvuran hastalardan idrar istemi yapılan ve tam otomatik idrar analizi yapıldıktan sonra kullanılmayacak artık numuneler içerisinden herhangi bir patoloji saptanmamış rasgele idrar numuneleri (n=132) seçilmiştir. Toplanan idrarlardan metilarjinin ve ADMA seviyelerinin analizi, sıvı kromotografi - tandem kütle spektrometre (LC-MS/MS) cihazında yapılmıştır. Aynı zamanda idrar kreatin düzeyleri de rutin biyokimya cihazında analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz olarak Kolmogorov-Smirnov testi yapılmıştır. Metil arjinin ve türevlerininin analiz sonuçları, kreatin sonuçlarına oranlanmıştır. Sonuç olarak referans aralıkları; ADMA için 0,662-9,944 umol/g kreatinin, SDMA için 1,334-11,638 umol/g kreatinin, LNMMA için 0,000-0,786 umol/g kreatinin, Homoarginin için 10,005-27,532 umol/g kreatinin, Arginin için 0,468-9,502 umol/g kreatinin, Sitrülin için 0,462-5,397 umol/g kreatinin ve Ornitin için 62,347-98,645 umol/g kreatinin olarak bulunmuştur. Birçok yayın, metil arjinin ve türevlerinin yalnızca hastalığı tahmin etmek için mükemmel bir araç değil, aynı zamanda potansiyel yeni bir terapötik hedef olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak çalışmamız, idrarda Metil arjinin ve türevlerinin referans aralığını belirlemede geniş kapsamlı ilk çalışma olma niteliğindedir. Bu bağlamda amacımız literatüre yeni bilgiler kazandırmaktır. Konuyla ilgili örneklerin artırılmasının yeni çalışmalarla daha anlamlı ve değerli sonuçlara ulaşılabileceği düşünülmektedir. Araştırmamızın yeni araştırmaları teşvik edeceğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Since endogenous arginine is insufficient to meet some physiological needs, it can become an essential amino acid in metabolic or traumatic stress. It is related to the depletion of arginine at the time of illness, prolongation or deterioration in wound healing, disorders in blood flow and T-cell dysfunction. They are the main methyl arjine derivatives of asymmetric dimethylarginine (ADMA), N-monomethyl L-arginine (L-NMMA) and symmetric dimethylarginine (SDMA). Examining the changes in the urine of patients with renal failure or kidney damage, ADMA and other methylarginine levels are important both to recognize the pathogenesis of diseases and to determine risk factors before the disease occurs in healthy people by developing innovations in treatment protocols via obtained data. Therefore, in our study, it was aimed to develop a reference range in order to detect urinary methyl arginine derivatives in a healthfully. In order to determine the reference range, random urine samples (n=132) without any pathology were selected from the residual samples, which were not used after fully automatic urine analysis and for which urine was requested from the patients who applied to the Policlinic of Selcuk University Medical Faculty Hospital. The analysis of methylarginine and ADMA levels from the collected urines was performed in a liquid chromatography - tandem mass spectrometer (LC-MS/MS) device. Urine creatinine levels were also analyzed in a routine biochemistry device. Kolmogorov-Smirnov test was performed as statistical analysis. The results of the analysis of methyl arginine and its derivatives were proportional to the results of creatine. As a result, reference ranges were found to be 0.662-9.944 umol/g creatinine for ADMA, 1.334-11.638 umol/g creatinine for SDMA, 0.000-0.786 umol/g creatinine for LNMMA, 10.005 -27.532 umol/g creatinine for homoarginine, 0.468-9.502 umol/g creatinine for Arginine, 0.462-5,397 umol/g creatinine for citrulline and and 62.347 -98.645 umol/g creatinine for ornithine. Many publications show that methyl arginine and its derivatives are not only an excellent tool for predicting disease, but also a potential new therapeutic target. As a result, our study is the first comprehensive study to determine the reference range of methyl arginine and its derivatives in urine. In this context, our aim is to provide new information to the literature. It is thought that increasing the examples on the subject can reach more meaningful and valuable results with new studies. We believe that our research will encourage new research.