Pediatrik hastalarda solid abdominopelvik kitlelerin difüzyon ağırlıklı ve kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of solid abdominopelvic masses in pediatric patients with diffusion-weighted and contrast-enhanced magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 800462
  2. Yazar: BUĞRA KAAN AŞILIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZTUNALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı; pediatrik yaş grubunda görülen solid malign ve benign abdominopelvik kitlelerin manyetik rezonans görüntülemele-rinde diffüzyon ve kontrastlanma özelliklerinin kantitatif olarak değerlendirilmesinin etkinliğinin araştırılmasıdır. Bu amaçla Haziran 2015- Eylül 2022 tarihleri arasında MRG incelemesi gerçekleştirilmiş solid abdominopelvik kitlesi bulunan 49 pediatrik hasta çalışmaya dahil edildi. 49 kitlenin 32'si malign 17'si benigndi. Hastaların MRG görüntüleri 4 ve 15 yıllık deneyimleri bulunan gözlemciler tarafından retrospektif ola-rak değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 59,7±54 (1-198) ay, medyan değeri ise 41 (13,5;93,5) ay idi. Ölçümler tümörün kalitatif olarak en çok kontrastlanan yerine karşılık gelen alanlara ROI yerleştirilerek gerçekleştirildi. Hasta yaş ve cinsiyeti ile lezyon karakteri arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Boyut arttıkça kitlenin malign olma olasılığı anlamlı olarak artmakta idi (p=0,018).
Özet (Çeviri)
This study aimed; to investigate the ef-fectiveness of quantitative evaluation of diffusion and contrast enhancement features in magnetic resonance imaging of solid malignant and benign abdominopelvic masses seen in the pediatric age group. For this purpose, 49 pediatric patients with solid ab-dominopelvic masses who underwent an MRI examination between June 2015 and September 2022 were included in the study. Of 49 masses, 32 were malignant and 17 were benign. MR images of the patients were evaluated retrospectively by two radio-logist with 4 and 15 years of experience, respectively. The mean age of the patients was 59.7±54 (1-198) months, and the median value was 41 (13.5;93.5) months. Mea-surements were performed by placing ROIs in the areas corresponding to the qualita-tively most enhancing area of the tumor. There was no significant relationship between patient age and gender and lesion character. As the lesion size increased, the probabi-lity of the lesion being malignant was found to be increased significantly (p=0.018).