Geleneksel ve modifiye hızlı üst çene genişletme apareylerinin çiğneme kasları üzerindeki etkilerinin ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of traditional and modified rapid maxillary expander appliances on masticatory muscles by ultrasonography
- Tez No: 800479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GÖYMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı; üst çenesinde transversal yönde darlığı olan hastalarda geleneksel ve modifiye hızlı üst çene genişletme apareylerinin çiğneme kasları üzerindeki etkilerini ultrasonografik ve shear wave elastografisi ile değerlendirmektir. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi amacıyla başvurmuş olan, iskeletsel maksiller darlığa sahip, yaşları 8-15 yıl arasında değişen, kliniğin rutin hastası olan birey dahil edildi. Randomize olarak seçilen 31 birey iki gruba ayrıldı: Grup 1; Geleneksel Hyrax RME (HRME) apareyi (n=15), Grup 2; Akrilik Capli Modifiye RME (AcRME) apareyi uygulanan hastalar (n=16). Bireylerden T0 (aparey uygulaması öncesi), T1 (aktivasyon sonu) ve T2 (aktivasyonun tamamlanmasını takiben 3.ay) dönemlerinde ultrasonografi ve elastografi kayıtları alındı. Alınan kayıtlar aracılığı ile masseter, anterior temporal ve lateral pterigoid kaslarının kalınlıkları ve sertlik değerleri analiz edildi. Hem AcRME hem HRME gruplarında, ortalama kalınlık ve sertlik değerlerinin zamanlar arası karşılaştırmalarında anlamlı farklılık gözlenmezken; sağ-sol ayrımı yapılarak analiz edildiğinde her iki apareyin de kasları anlamlı olarak etkilediği görüldü. Çalışmada en çok etkilenen kaslardan olan lateral pterigoid kasın farklı zamanlarda ölçülen kalınlık ve sertlik değerleri AcRME grubunda daha fazla idi. Bu durumun AcRME apareyinin dizaynındaki okluzyon yüksekliği farklılığından kaynaklandığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of conventional and modified rapid maxillary expansion appliances on masticatory muscles in patients with transversal construction of the maxilla, using ultrasonographic and shear wave elastography. Individuals who applied to Gaziantep University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics for treatment, had skeletal maxillary stenosis, aged 8-15 years, and were routine patients of the clinic were included in the study. 31 randomly selected individuals were divided into two groups: Group 1; Conventional Hyrax RME (HRME) appliance (n=15), Group 2; Acrylic Cap Modified RME (AcRME) appliance application (n=16). Ultrasonography and elastography recordings were taken from the individuals at T0 (before appliance application), T1 (end of activation) and T2 (3rd month following completion of activation). The thickness and stiffness values of the masseter, anterior temporal and lateral pterigoid muscles were analyzed through the recordings. In both AcRME and HRME groups, no significant difference was observed in the inter-time comparisons of the mean thickness and hardness values; when analyzed by making a right-left distinction, it was seen that both appliances affected the muscles significantly. The thickness and stiffness values of the lateral pterigoid muscle, which is one of the most affected muscles in the study, measured at different times were higher in the AcRME group. It was thought that this situation was caused by the difference in occlusion height in the design of the AcRME appliance.