Su ürünleri üretimine yönelik sanal gerçeklik ortamının etkileşimli öğretim materyali olarak geliştirilmes
Development of virtual reality environment for aquaculture as interactive teaching material
  1. Tez No: 800496
  2. Yazar: ERDİNÇ VESKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİJRAN YAVUZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, su ürünleri mühendisliği alanında eğitim alan öğrencilerin öğrenme sürecini geliştirmek için sanal gerçeklik ortamının kullanılabilirliğini ele almaktadır. Bu bağlamda, su ürünleri yetiştiriciliği konusunda sanal gerçeklik öğrenme ortamının tasarımı, geliştirilmesi ve etkililiği incelenmiştir. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği (SÜM) bölümünde gerçekleştirilen bu tez çalışması kapsamında, sanal gerçeklik teknolojisi ile üretilen su ürünleri yetiştiriciliği ders uygulaması iki farklı grup (Grup I-SÜM 3. sınıf ve Grup II- SÜM 4.sınıf) öğrenci tarafından Aralık 2022 ve Ocak 2023 tarihleri arasında deneyimlenmiştir. Alabalık üretimi ders müfredatına uygun olarak kuluçkahane, büyütme havuzları ve deniz kafeslerinde stokla şeklinde tasarımlanan VR'a aktarılmıştır. Öğrenciler sanal gerçeklik (VR) ve yüz yüze eğitim uygulamasına tabi tutulmuş ve öğrenme performansları değerlendirilmiştir. VR ile öğrenme performansı değerlendirmesinde sınav puanlarının gruplar arası farklılık gösterdiği saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study examines the usability of virtual reality environments for enhancing the learning process of students studying in the field of fisheries and aquaculture engineering. In this context, the design, development, and effectiveness of a virtual reality learning environment for aquaculture production were investigated. The VR application, which was produced with virtual reality technology, was tested by two different groups of students (Group I - 3rd year and Group II - 4th year) in the Department of Fisheries and Aquaculture Engineering at Ankara University Faculty of Agriculture between December 2022 and January 2023. The VR application was designed to simulate the hatchery, nursery ponds, and sea cages in accordance with the curriculum for trout production. Students were subjected to both VR and face-to-face education, and their learning performances were evaluated. In the assessment of learning performance with VR, it was determined that there was a difference in exam scores between the groups (p0.05).