Primer açık açılı glokom ve oküler hipertansiyon tanılı hastalarda optik koherens tomografi anjiyografi parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of optical coherens tomography angiography parameters in patients with primary open-angle glaucoma and ocular hypertension
  1. Tez No: 800497
  2. Yazar: BÜŞRA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN İZGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ : Bu çalışmada, oküler hipertansiyon (OHT) ve farklı evrede primer açık açılı glokomu (PAAG) olan hastaların maküler ve peripapiller damar dansitesi ve ganglion hücre kompleksi (GHK) optik koherens tomografi anjiografi (OKT-A) kullanılarak ölçülmüş, veriler sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılarak OKT-A' nın glokomun tanı ve takibindeki yerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul Tıp Fakültesi Göz Anabilim Dalı Glokom Birimi' nde takipli olup Kasım - Aralık 2022 tarihleri arasında muayene için başvuran PAAG tanılı 56 hastanın, OHT tanılı 32 hastanın 150 gözü ve sistemik ve oftalmolojik yönden sağlıklı 25 hastanın 50 gözü çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların ayrıntılı oftalmolojik muayenesi yapıldı. OKT-A görüntüleri kliniğimizde bulunan OCT Topcon ImageNet 6 (DRI OCT Triton, Topcon Corporation,Japonya) ile yapılan çekimler ile elde edildi. Sinyal kalitesi 6/10 altında kalan çekimler çalışmaya dahil edilmedi. Optik disk başı ve maküler damar dansite ölçümü için 6x6 milimetre (mm) alanda, ganglion hücre kompleksi ölçümü için 7x7 mm alanda 3 boyutlu çekim yapıldı. Yüzeyel ve derin parafoveal damar dansitesi (pfDD), intrapapiller damar dansitesi (ipDD) ve peripapiller damar dansitesi (ppDD) ve maküler GHK ölçümleri glokom grupları ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, macular and peripapillary vessel density and ganglion cell complex (GCC) of patients with ocular hypertension (OHT) and primary open-angle glaucoma (POAG) of different stages were measured using optical coherence tomography angiography (OCT-A), the data were compared with the healthy control group. It is aimed to evaluate the role of OCT-A in the diagnosis and follow-up of glaucoma. MATERIAL AND METHODS: A total of 200 eyes of 56 patients with POAG, 32 patients with OHT, and 25 patients with systemic and ophthalmological health, who were followed up in Istanbul Medical Faculty Ophthalmology Department, and applied for examination between November and December 2022, were included in the study. A detailed ophthalmological examination was performed for all patients included in the study. OCT-A images were obtained with the OCT Topcon ImageNet 6 (DRI OCT Triton, Topcon Corporation,Japonya) device in our clinic. Shots with signal quality below 6/10 were not included in the study. For optic disc head and macular vessel density measurement, 3D imaging was performed in 6x6 mm area, and for ganglion cell complex measurement in 7x7 mm field. Superficial and deep parafoveal vessel density, intrapapillary vessel density and peripapillary vessel density and macular ganglion cell complex measurements were compared between the glaucoma groups and the control group.