Sustainable green cities as a model for moroccan architectural ıdentity
Fas mimari kimliği için bir model önerisi olarak sürdürülebilir yeşil şehirler
  1. Tez No: 800495
  2. Yazar: NOUSSAIBA RHARBI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
2000'li yılların başlarından beri Fas, inşaatta bir gelişme yolu olarak sürdürülebilirliğe meydan okuyor. Konsepti güncel ihtiyaçlarına göre uyarlamıştır. Sonuçlar, son on yılda birkaç yeşil sürdürülebilir şehrin ortaya çıkmasıyla cesaret verici. Küreselleşme eğilimleri ve sürdürülebilirlik kavramını mevcut şehirlere dahil etme çabaları, birkaç çelişkili seçenekle sonuçlandı. Fas şehirleri, bu şehirlerin tarih boyunca uzun süre şekillenmesinden dolayı güçlü kimlikleriyle tanınırlar. Ancak yeni sürdürülebilirlik trendleri, yeni değerler ve yeni bir kimlik getiriyor. Çalışma, tarihsel arka planı ve iklim bağlamı nedeniyle eşsiz bir ülke olan Fas örneğini tartışmayı amaçlamaktadır. Şu anda yeni yerleşimlerin ve yeşil şehirlerin deneysel bir laboratuvarıdır. Afrika kıtasında sürdürülebilirlikte lider olma taahhüdü ile Fas, sürdürülebilirlik geçişinin başarısızlığını ve başarısını kentsel ölçekte sunuyor. Bu araştırma, Fas'ın dünya ölçeğindeki konumunu dikkate almaktadır. Altı farklı projeyi dünyanın önde gelen dört sürdürülebilir şehri ile karşılaştırarak küresel sürdürülebilirlik kriterlerindeki yerini öne çıkarmayı hedefliyor. Dört proje araştırma projeleridir ve iki başarılmış yeşil şehirdir: ülkenin merkezinde Zenata ve güneyinde yer alan Benguerir. Fas'ın yeşil şehirlerine olan ihtiyacın ardındaki nedeni, hükümetin gösterdiği çabaları ve yeşil Fas şehirlerinin kimliklerini korumaya çalışırken karşılaştıkları sorunları vurgulamaktadır. Fas, yerel mimariye geri dönerek, şimdiye kadar sürdürülebilirlik gereklilikleri ile kimliğinin korunması arasında bir denge kurmayı başardı. Ülke iki yeşil şehir inşa etti: Zenata ve Benguerir, hem mevcut kimliğin devamını hem de daha iyi enerji verimliliğini sağlayan sömürge öncesi Fas şehirlerinin kimliğini entegre etmek için
Özet (Çeviri)
From the early 2000th, Morocco has challenged sustainability as a way of development in construction. It adapted the concept to its current needs. The results are encouraging since the emergence of several green sustainable cities in the last decade. Moroccan cities are well known for their strong identity due to the long shaping of these cities through history. However, the new sustainability trends introduce new values and a new identity. The trends of globalization and the efforts to incorporate the concept of sustainability in the existing cities resulted in few contradictory choices. The study aims to discuss the example of Morocco as it is a unique one due to its historical background and climate context. It is currently an experimental laboratory of new settlements and green cities. With its pledge to become a leader in sustainability in the African continent, Morocco presents the failure and success of sustainability transition on an urban scale. This research takes account of the Moroccan position on the world scale. It aims to highlight its standing point in the global sustainability criteria by comparing six different projects with four leading sustainable cities in the world. Four projects are research projects and two achieved green cities: Zenata at the center of the country and Benguerir situated in the south. It highlights the reason behind the need for Moroccan green cities, the efforts that the government had made, and the problems that green Moroccan cities face while trying to maintain their identity. Morocco succeeded in creating a balance between the sustainability requirements and the conservation of its identity by returning to vernacular architecture. The country built two green cities: Zenata and Benguerir to integrate the pre-colonial Moroccan cities' v identity that both achieve a continuation of the existing identity and sustainability requirements