Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi pediatrik gastroenteroloji polikliniğine başvuran inek sütü protein alerjisi olan infantlarda ve annelerinde kan kurşun düzeyi araştırılması
Investigation of blood lead level in infants with cow's milk protein allergy and their mothers applied to Karabuk University Education and Research Hospital pediatric gastroenterology polyclinic
  1. Tez No: 800505
  2. Yazar: NURCİHAN KENDİRLİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM SEVİNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda hem insan vücudundaki kurşun miktarı hem de alerjik hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır. Çoğunlukla asemptomatik olan ve özellikle bebekler ve hamile kadınlar için zararlı olan kurşun zehirlenmesi hemen hemen her organı veya sistemi etkilemesine rağmen, kurşun maruziyetinin besin alerjisi dahil alerjik hastalıklar için bir risk faktörü olabileceği hakkında çok az şey bilinmektedir. Çalışmamızın ilk amacı, inek sütü proteini alerjisi (İSPA) olan bebeklerde ve annelerinde kan kurşun düzeylerini (KKD) ölçmek ve kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. İkincil amaç ise İSPA olan ve olmayan infantlarda ve annelerinde asemptomatik kurşun zehirlenmesinin olup olmadığını tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İSPA'lı 55 infant ve annesi ile benzer yaş ve cinsiyette 38 sağlıklı infant ve annesi kontrol grubu olarak alınmıştır. İSPA teşhisi, Avrupa Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Derneği (ESPGHAN) Kılavuzu: İSPA'nın Teşhisi ve Yönetimi'ne göre yapılmıştır. KKD'ler bir grafit fırın (THERMO SCIENTIFIC ICE 3400 AA) kullanılarak atomik absorpsiyon spektrometresi (AAS) kullanılarak ölçülmüştür. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) asemptomatik kurşun zehirlenmesi için KKD eşik düzeyini çocuklar için 3,5 µg/dL ve yetişkinler için 5 µg/dL olarak belirlemiş olup, infantlar için KKD'ler ≤3,5µg/dL ve >3,5µg/dL, anneler için KKD'ler≤ 5µg/dL ve >5µg/dL olmak üzere iki kategoriye ayrılmıştır. Çalışma Karabük Üniversitesi Etik Kurulu tarafından 18.11.2021 tarihinde Karar No: 2021/724 ile onaylanmıştır. Tüm anneler yazılı bilgilendirilmiş onam vermiştir. Bulgular: 55 İSPA grubu infantının (21 kız; %38) ve 38 kontrol grubu infantının (20 kız; %52) ortanca yaşı sırasıyla 6 (2-11) ay ve 7 (1-11) aydı. İSPA grubundaki infantlarda ortanca KKD'ler kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur [sırasıyla 0.69 (0.30-1.68) vs 0.97 (0.31- 4.44) p= 0.02]. İSPA grubundaki annelerde ise medyan KKD'ler kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur [sırasıyla 0.94 (0.25-8.84) vs 1.18 (0.64-3.71) p= 0.008]. İSPA'lı tüm infantlarda ve kontrol grubundaki 36 (%94) infantta KKD 3,5 µg/dL'nin altında olduğu tespit edilmiştir. İSPA grubundaki tüm annelerde ve kontrol grubundaki 37 (%97) annede KKD 5 µg/dL'nin altında olduğu tespit edilmiştir. İSPA grubundaki infantların KKD'leri ile annelerinin KKD'leri arasındaki korelasyon analizi anlamlı bir ilişki göstermemiştir (r=0,03 P = 0,804). Sonuç: İSPA'lı infantlar ve annelerinde KKD'lerin alerjik hastalıklardaki rolünü araştırdığımız bu çalışmada, İSPA'lı infantlar ve annelerinde kontrol grubuna göre KKD'lerinin önemli ölçüde düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca İSPA'lı infantlar ile annelerinin KKD'leri arasında bir korelasyon bulanamamıştır. Bunlara ek olarak İSPA'lı infantlar ve annelerinin hiçbirinde kurşun zehirlenmesine rastlanmamıştır. Her ne kadar İSPA'lı çocuklarda kurşun maruziyetinin değerlendirildiği başka bir çalışma olmasa da bazı çalışmalarda kurşun maruziyetinin alerjik hastalıklar için bir risk faktörü olabileceği görüşü mevcuttur. Bizim çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular bu görüşü desteklememektedir. Kurşuna maruz kalmanın besin alerjenlerine duyarlılığı artırıp artırmayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective and Study: Both the amount of lead in the human body and the incidence of allergic diseases has increased in recent years. Despite fact thatl ead poisoning which is mostly asymptomatic and particularly harmful to infants and pregnant women affects virtually every organ or system, little is known about lead exposure could be a risk factor for allergic diseases including food allergy. The first aim of the study was to measure the blood lead levels (BLLs) in infants with cow's milk protein allergy (CMPA) and their mothers and compare them with controls. And these condaim was to reveal asymptomatic lead poisoning in infants with or without CMPA and their mothers. Methods: A total of 55 infants with CMPA and their mothers were enrolled in the study together with 38 age-matched healthy infants and their mothers as a control group. The CMPA diagnosis was conducted according to the ESPGHAN Guideline: Diagnosis and Management of CMPA. BLLs were measured using a graphite furnace atomic absorption spectrometer (THERMO SCIENTIFIC ICE 3400 AA). Since the Centers for Disease Control and Prevention has set the threshold level for asymptomatic lead poisoning at 3.5 µg/dL for children and 5 µg/dL for adults, the BLLs of infants were classified into 2 categories: ≤3.5 µg/dL, and higher than 3.5 µg/dL. For mothers, BLLs were classified into 2 categories: ≤ 5 µg/dL, and higher than5 µg/dL. The study was approved by the Ethics Committee of KarabukUniversity, under file no. 2021/ 724. All mothers provided written informed consent. Results: The median ages of the 55 CMPA infants (21 female; 38 %) and 38 controls (20 female; 52%) were 6 (2-11) months and 7 (1-11) months, respectively. The median BLLs in the infants with CMPA group was significantly lower in control [0.69 (0.30-1.68) vs 0.97 (0.31- 4.44) p= 0.02 respectively]. The median BLLs in the mothers with CMPA group was significantly lower in control [0.94 (0.25-8.84) vs1.18 (0.64-3.71) p= 0.008 respectively]. The BLLs were below 3.5 µg/dL in all infants with CMPA and 36 (94%) infants in the control group. The BLLs were below 5 µg/dL in all mothers with CMPA group and 37 (97%) mothers in the control group. Correlation analysis between the BLLs of infants and BLLs of their mothers in CMPA group have revealed no significant relation (r=0.03 P = 0.804). Conclusions: No studies to date have analysed BLLs in infants with CMPA and their mothers. Interestingly, we found that the BLLs of infants with CMPA and their mothers have significantly lower BLLs than controls. Moreover in the CMPA group, we did not find a correlation between the BLLs of infants with CMPA and their mothers. Furthermore, none of the infants with CMPA and their mothers had asymptomatic lead poisoning. We think that the findings of the present study do not support the view that lead exposure could be a risk factor for allergic diseases like CMPA. Nevertheless, more studies are required to determine whether exposure to lead could increase susceptibility to food allergens.