18 yaş altı bireylerde uzaktan eğitim süreci sonrası postür, umutsuzluk ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Investigation of posture, hopelessness and physical activity levels in children under 18 after distance education process
  1. Tez No: 800504
  2. Yazar: AHSEN ÖZTEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmanın primer amacı uzaktan eğitim süreci sonrası 18 yaş altı kişilerde postür, umutsuzluk ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesiydi. Sekonder amaç 18 yaş altı grubunu ilköğretim ve lise grubu olarak karşılaştırmak ve herhangi bir fark olup olmadığını gözlemlemekti. Çalışmaya uzaktan eğitim almış, 8-17 yaş arası, 41 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedilmiştir. 8-14 yaş arası katılımcılar ilköğretim, 15-17 yaş arası katılımcılar lise grubunda olacak şekilde ikiye ayrılmıştır. Katılımcıların postür değerlendirmesi için New York Postür Analizi ve akıllı telefon uygulaması olan PostureZone ve fiziksel aktivite düzeyleri için Çocuk Fiziksel Aktivite Anketi kullanılmıştır. Umutsuzluk seviyeleri Beck Umutsuzluk Ölçeği ile ve internet bağımlılığı seviyeleri İnternet Bağımlılığı Ölçeği ile değerlendirilmiştir. İlköğretim ve lise gruplarının New York Postür Analizi toplam skorları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). İlköğretim ve lise grupları arasında fiziksel aktivite seviyeleri için istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). İlköğretim ve lise grupları arasında umutsuzluk düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0,05). İlköğretim ve lise grupları internet bağımlılığı seviyeleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The primary aim of the study was to examine the posture, hopelessness and physical activity levels of people under the age of 18 after the distance education process, the secondary aim was to compare the under-18 group as the primary and high school groups and to observe if there was any difference. 41 people aged 8-17, who received distance education, were included in the study. Demographic information of the participants was recorded. Participants between the ages of 8-14 were divided into primary education, and participants between the ages of 15-17 were in the high school group. The New York Posture Analysis and the smartphone application PostureZone were used to evaluate the posture of the participants, and the Child Physical Activity Questionnaire was used for the physical activity levels. Hopelessness levels were evaluated with Beck Hopelessness Scale and internet addiction levels were evaluated with Internet Addiction Scale. No statistically significant difference was found between the New York Posture Analysis total scores of the primary and high school groups (p>0.05). No statistically significant difference was found for physical activity levels between primary and high school groups (p>0.05). There was no statistically significant difference in hopelessness levels between primary and high school groups (p>0.05). No statistically significant difference was found between the internet addiction levels of primary and high school groups (p>0.05).