Duvar karosu seramik sır bileşimlerinin dijital mürekkep performansına olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of wall tile ceramic glaze compositions on digital ink performance
- Tez No: 800517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH DÖLEKÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte, yüksek çözünürlüğe ve estetik görünüme sahip seramik karoların üretimi gün geçtikçe değer kazanmaktadır. İnkjet dijital baskı teknolojisinin seramik sektörüne uyarlanmasıyla seramik ürünlerin dekoratif ve aplikasyon özelliklerinde büyük gelişme kaydedilmiş ve bu ürünlerin katma değerine yansımıştır. Seramik sektöründe kullanılan dijital mürekkep maliyetinin yüksekliği nedeniyle, günümüzde daha az miktarda mürekkep kullanılarak karo üretimi gerçekleştirmek önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı standart bir duvar karosu mat sır reçetesine farklı oksitler içeren hammaddelerin eklenmesi ile inkjet dijital baskı yöntemi kullanılarak baskı yapılan renklerin performansının incelenmesi, hammaddelerin renk algısına olan etkilerinin belirlenmesi üzerine çalışmalar yapılmasıdır. Geliştirilen sır yüzeylerinden ölçümü gerçekleştirilen L-a-b renk testi ve yüzey parlaklık ölçümü, Konica Minolta spektrofotometre CM-26dG model renk ölçüm cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Duvar karosu yüzeyine basılan renk-gamut skalası, X-rite i1 profiller cihazı ile renk değerleri okunarak dijital ortama profil olarak aktarılmıştır. Sırların ısısal karakterleri ve ergime davranışları Misura ODHT HSM 1600-80 ısı mikroskobuyla belirlenmiştir. Numunelerin, yarı kantitatif kimyasal analizleri XRF (X-Işınları Flüorensansı) ile gerçekleştirilmiştir. Numunelerin içeriğindeki fazlar, XRD (X-Işınları Difraksiyonu) ile Rigaku Miniflex 600 model XRD cihazı ile ölçülmüştür. Tüm testler ISO EN 10545 standartlarına göre gerçekleştirilmiştir. Sır reçete içerisinde kullanılan hammaddelerin değişimine bağlı olarak, sırların renk algılarında değişim olduğu gözlenmiştir. Kalsit ve volastonit içeren sırların gamut hacimlerinin dolomit eklenen sır reçetesinden daha geniş olduğu ve bu hammaddeleri içeren sırların üzerine yapılan baskılarda renklerin daha doygun ve canlı olduğu gözlenmiştir. Kaolen ilaveli reçetenin sarı renk baskılarda önemli ölçüde etkin olduğu ve daha az sarı mürekkep kullanılması ile aynı tasarımın elde edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the production of ceramic tiles with high resolution and aesthetic appearance is gaining value day by day. With the adaptation of inkjet digital printing technology to the ceramics industry, a great improvement has been achieved in the decorative and application properties of ceramic products, which is reflected in the added value of these products. The aim of this study was to examine the performance of the colors printed using the inkjet digital printing method by adding raw materials containing different oxides to a standard wall tile matte glaze recipe, and to determine the effects of the raw materials on the color perception. L-a-b color test and gloss measurement from the developed glaze surfaces were performed with a Konica Minolta spectrophotometer device. The color-gamut scale printed on the wall tile surface was transferred to the digital environment as a profile by reading the color values with the X-rite i1 profiles device. The thermal characteristics and melting behaviour of the glazes were determined with the Misura ODHT HSM 1600-80 heat microscope. It was observed that the gamut volumes of glazes containing calcite and wollastonite were wider than the glaze recipe with dolomite added, and the colors were more saturated and vivid in the prints made on glazes containing these raw materials. It has been determined that the recipe with the addition of kaolin is significantly effective in yellow printing and the same design can be obtained by using less yellow ink.