Simple equation method and its applications
Basit denklem metodu ve uygulamaları
  1. Tez No: 800573
  2. Yazar: DENİZ HOŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANFER TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Diferansiyel denklemlerin bilimde birçok uygulaması vardır. Örneğin, ikinci mertebeden diferansiyel denklemler matematiksel fizikte merkezi bir rol oynar. Klasik yöntemlerle çözülemeyen birçok lineer ve lineer olmayan diferansiyel denklem vardır. Bu nedenle, bu çözümlerin nasıl davrandığını bilmek önemlidir. Bu amaca ulaşmak için, diferansiyel denklemlerin çözümlerini veya yaklaşık çözümlerini bulmak için birkaç yarı analitik yöntem vardır. Bu yöntemlerden biri de en basit denklem yöntemidir. Lineer olmayan ikinci mertebeden bir bayağı ve kısmi denklem en basit denklem yöntemi kullanılarak çözülecektir. En basit denklem yöntemi, soliton çözümler elde etmek için de yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin, lineer olmayan diferansiyel denklemlerin tam veya yaklaşık çözümlerini bulmada çok etkili bir yaklaşım olduğu gösterilmiştir. Son olarak, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Differential equations have many applications in science. For example, second order differential equations play a central role in mathematical physics. There are many linear and nonlinear differential equations that cannot be solved by classical methods. Therefore, it is important to know how these solutions behave. To achieve this goal, there are several semi-analytical methods for learning or solving differential equations. One of these methods is the simplest equation method. Nonlinear ordinary and partial differential equation will be solved by using the simplest equation method. The simplest equation method is a widely used method to obtain soliton solutions as well. This method has been shown to be a very effective approach to finding exact or approximate solutions of nonlinear differential equations. Finally, obtained results are evaluated.