Çanakkale süt keçiciliğinde damızlık değerler için ekonomik katsayıların tahmini
Estimation of economic coefficients for breeding values in dairy goat production of Çanakkale
  1. Tez No: 800575
  2. Yazar: ERCAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Hayvan ıslahı uygulamalarında hangi fenotiplerde ne ölçüde iyileşme hedeflenmesi gerektiğinin belirlenmesi için ekonomik katsayıların tahmin edilmesine ihtiyaç vardır. Çanakkale ilinde sütü için yetiştirilen başlıca keçi ırkı Türk Saanen genotipidir. Bu çalışmada Türk Saanen ırkı için ekonomik değerler ve ekonomik katsayılar tahmin edilmiştir. Hesaplamalara temel teşkil eden biyolojik ve fonksiyonel özelliklere ilişkin ortalamalar ırka yönelik yapılmış bilimsel çalışmalardan derlenmiştir. Hesaplamalarda kullanılan gelir ve giderlere ilişkin fiyatlar 2022 yılının fiyatlarıdır. Hesaplamalar yüz baş keçiden oluşan bir sürü simüle edilerek yapılmış ve sonuçlar bir baş keçiye indirgenmiştir. Ekonomik değerler diğer özellikler sabit kalmak koşulu ile her bir özellik %1 artırılarak belirlenmiş ve özelliğe ilişkin ekonomik değerin bir genetik standart sapma ile çarpılması yoluyla ekonomik katsayılar tahmin edilmiştir. Keçi doğum oranı, laktasyon süt verimi, doğuran keçi başına oğlak verimi, oğlak yaşama oranı, 22 haftalık yaşta canlı ağırlık ve ortalama ergin keçi canlı ağırlığı özellikleri için ekonomik değerler sırasıyla 34,45TL, 32,38TL, 19,56TL, 11,68TL, 22,86TL ve 3,14TL Şeklinde belirlenirken aynı özellikler için ekonomik katsayılar sırasıyla 155,02 3058,37, 3,12, 71,27, 37,95 ve 4,27 olarak hesaplanmıştır. Laktasyon süt verimine ilişkin belirlenmiş olan ekonomik katsayının oldukça yüksek olması dikkat çekicidir. Araştırma sonuçlarının Türk Saanen ırkına yönelik hazırlanacak ıslah programlarında seleksiyon indekslerinin oluşturulmasında yardımcı olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is necessary to estimate the economic coefficients in order to determine to what extent improvement in which phenotypes should be targeted in animal breeding practices. The main goat breed raised for its milk in Çanakkale is the Turkish Saanen genotype. In this study, economic values and economic coefficients were estimated for the Turkish Saanen breed. The averages for the biological and functional characteristics, which are the basis for the calculations, were compiled from scientific studies on the breed. The prices related to income and expenses used in the calculations are the prices for the year 2022. Calculations were made by simulating a herd of one hundred goats and the results were reduced to one head.The economic values were determined by increasing each feature by 1%, with other features remaining constant, and the economic coefficients were estimated by multiplying the economic value of the feature with a genetic standard deviation. The economic values for goat birth rate, lactation milk yield, kid yield per fertile goat, kid survival rate, live weight at 22 weeks of age, and average adult goat body weight are 34.45TL, 32.38TL, 19.56TL, 11.68TL, respectively. While they were determined as 22.86TL and 3.14TL, the economic coefficients for the same features were calculated as 155.02, 3058.37, 3.12, 71.27, 37.95 and 4.27, respectively. It is noteworthy that the economic coefficient determined for lactation milk yield is quite high. It is thought that the results of the research can be used as an aid in the creation of selection indexes in breeding programs to be prepared for the Turkish Saanen breed.