Gaziantep il merkezindeki ilkokulların ve ortaokulların içme suyu parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of drinking water parameters of primary and secondary schools in gaziantep city center
  1. Tez No: 800597
  2. Yazar: OSMAN PETEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kesitsel nitelikte olan bu çalışmada, Gaziantep il merkezindeki ilkokulların ve ortaokulların içme suyu parametrelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Okulların genel bilgilerini ve içme suyu ile ilgili bilgilerini içeren bir anket formu, okul yöneticileri ile yüz yüze uygulanmıştır. İçme suyu parametrelerini değerlendirmek amacıyla 60 okuldan içme suyu numunesi alınmıştır. Verilerin analizinde Ki-Kare, T testi, Mann-Whitney U, Kruskall Wallis testleri ve SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Okulların %16,7'sinde içme suyu analiz sonucu, ulusal mevzuata uygunsuz olarak bulunmuştur. İçme suyu analiz sonucu uygunsuz olarak değerlendirilen okulların %90'ında, mikrobiyolojik parametreler sınır değerlerin üstünde bulunmuştur. 1 okulda ise pH parametresi uygunsuz olarak belirlenmiştir(%10). Okul bölgesi, okul tipi, okul ilçesine göre analiz sonuçları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Okulların %91,7'sinde içme suyu ana kaynağı şebeke suyu olarak belirlenmiştir. Kırsal bölgedeki okullarda bu oran, kentsel bölgedeki okullardan daha düşüktür(%85-%95). Okulların %41,7'sinde kantin ve ambalajı su satışı yoktur. Sonuç olarak, okullarda şebeke suyuna erişim istenilen seviyede değildir. Okul içme sularındaki mikrobiyolojik bulaşın sebepleri araştırılmalı ve içme suyunu geliştirmeye yönelik kısa-orta-uzun vadeli planlar yapılmalıdır
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study aimed to evaluate the drinking water parameters of primary and secondary schools in Gaziantep city center. A questionnaire form including general information about the schools and information about drinking water was applied face-to-face with school administrators. Drinking water samples were taken from 60 schools to evaluate drinking water parameters. Chi-Square, Ttest, Mann-Whitney U, Kruskall Wallis tests and SPSS 22.0 program were used to analyze the data. In 16.7% of the schools, drinking water analysis results were found to be non-compliant with national legislation. Microbiological parameters were found above the limit values in 90% of the schools whose drinking water analysis results were considered inappropriate. In 1 school, the pH parameter was determined as inappropriate (10%). No significant difference was found in terms of analysis results according to school district, school type and school region. In 91.7% of the schools, the main source of drinking water was identified as mains water. This rate was lower in rural schools than in urban schools (85%-95%). In 41.7% of the schools, there is no canteen and packaged water sales. As a result, access to mains water in schools is not at the desired level. The causes of microbiological contamination in school drinking water should be investigated and short-mediumlong term plans should be made to improve drinking water.