Eksenel akılı sabit mıknatıslı motorun stator oluk parametrelerinin taguchi yöntemiyle optimizasyonu
Optimization of stator groove parameters of axial flux permanet magnet motor by taguchi method
  1. Tez No: 800630
  2. Yazar: ONUR ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN HÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar enerji sistemlerinde de kullanılan eksenel akılı sabit mıknatıslı (EASM) motorlar yüksek güç momenti ve değişken rüzgar hızına uyum sağlamasıyla uygulamalarda öne çıkan motorlardan biridir. Bu çalışmada kullanılan bu motor tipinin tasarımı yapılırken Ansys Maxwell programının içinde bulunan Rmxprt modülünden referans motor parametre değerleri girilerek sonlu elemanlar yöntemiyle (SEY) nümerik analizleri yapılmıştır. Analiz sonucu tasarlanan motorun stator oluk parametreleri değiştirilerek Taguchi tasarım yöntemiyle birlikte beş faktör dört düzeyli L-16 ortogonal dizisini kullanarak 16 deney gerçekleştirilmiştir. Motorun en düşük vuruntu momenti, en yüksek güç ve verim değeri için Minitab programı yardımıyla optimizasyon değerleri belirlenip yeniden Ansys Maxwell programında analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlardan optimizasyonu yapılan motorun değiştirilen stator oluk parametrelerinin farklı kombinasyonlarına göre motorun en iyi olduğu değerler bulunmuştur. Motorun vuruntu momenti değerinde %57,07 oranında, güç değerinde %28,86 oranında ve verim değerinde %8,90 oranında iyileştirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Axial flux permanent magnet (AFPM) motors, which are also used in wind energy systems, which are among renewable energy sources, are one of the motors that stand out in applications with their high power torque and adaptability to variable wind speed. While designing this motor type used in this study, reference motor parameter values were entered from the Rmxprt module in the Ansys Maxwell program and numerical analyzes were made using the finite element method (FEM). By changing the stator groove parameters of the designed motor as a result of the analysis, 16 experiments were carried out using the Taguchi design method and the L-16 orthogonal array with five factors and four levels. Optimization values were determined with the help of Minitab program for the lowest cogging torque, highest power and efficiency value of the engine and analyzes were made again in Ansys Maxwell program. From the results obtained, the best values of the motor were found according to the different combinations of the modified stator groove parameters of the optimized motor. The engine's cogging torque value was improved by 57.07%, power value by 28.86% and efficiency value by 8.90%.