Eksenel akılı sabit mıknatıslı çift statorlu senkron motor tasarımı
Design of double stator axial flux permanent magnet synchronous motor
  1. Tez No: 919729
  2. Yazar: SÜMEYYE SARIDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sanayi sektöründe enerji verimliliğinin artırılması, sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşımaktadır. Günümüzde, geleneksel asenkron motorların yerine daha yüksek verimli ve güç yoğunluğu yüksek motorların kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu bağlamda, mıknatıs ve eksenel akılı motor teknolojisinin gelişiminin etkisi ile eksenel akılı sabit mıknatıslı senkron motorlar, kompakt yapıları, yüksek tork kapasiteleri ve gelişmiş termal performansları ile önemli bir alternatif sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, çift statorlu eksenel akılı senkron motor tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, tek taraflı eksenel akılı motorlarda görülen düzensiz manyetik çekim kuvvetlerini minimize ederek daha dengeli bir motor yapısı oluşturmaktır. Bu kapsamda, Motenergy firmasına ait 3 fazlı, 100 A, 48 V bir motorun stator ölçüleri referans alınarak, çift statorlu ve tek rotorlu bir motor modeli geliştirilmiştir. Bu rotor modelinde ise yüzey mıknatıslı NN yapı kullanılmıştır. Motorun manyetik, termal ve yapısal analizleri Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEY) ile gerçekleştirilmiş, optimizasyon sürecinde ise Çok Amaçlı Genetik Algoritma (MOGA) yöntemi kullanılmıştır. Tasarım süreci, öncelikle matematiksel modelleme ile başlatılmış, ardından SEY tabanlı analizler ile devam etmiştir. Elde edilen bulgular, önerilen motor tasarımının yüksek verimlilik (%92,41) ve tork dalgalanma değerinin %7 civarında olduğu daha dengeli manyetik kuvvet dağılımı açısından önemli avantajlar sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing energy efficiency in the industrial sector is of great importance for sustainability. Today, the use of higher efficiency and higher power density motors instead of conventional asynchronous motors is becoming increasingly widespread. In this context, with the effect of the development of magnet and axial flux motor technology, axial flux permanent magnet synchronous motors offer an important alternative with their compact structure, high torque capacity and improved thermal performance. In this thesis, a double stator axial flux synchronous motor design is carried out. The main objective of the study is to create a more balanced motor structure by minimising the irregular magnetic attraction forces seen in single-sided axial flux motors. In this context, a double stator and single rotor motor model has been developed by taking the stator dimensions of a 3-phase, 100 A, 48 V motor from Motenergy as reference. In this rotor model, surface magnet NN structure was used. The magnetic, thermal and structural analyses of the motor were carried out by Finite Element Method (FEM) and Multi Objective Genetic Algorithm (MOGA) method was used in the optimisation process. The design process was started with mathematical modelling and then continued with FEM based analyses. The results obtained show that the proposed motor design has significant advantages in terms of high efficiency (92.41%) and more balanced magnetic force distribution with torque ripple value around 7%.