Üç boyutlu uzayda bazı eğriler ve Smarandache eşlenikleri
Some curves in three-dimensional space and Smarandache components
- Tez No: 800632
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN TUĞKAN YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, ilk kez üç boyutlu Öklid uzayında Frenet eğrisinin doğal eşleniğinin Frenet elemanları hesaplanmıştır. Daha sonra bu doğal eşleniklerin Smarandache eğrileri tanımlanarak bunların eğrilik ve burulma fonksiyonları hesaplanmıştır. Bu çalışma 4 (dört) bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, ikinci bölümde temel bilgiler, üçüncü bölümde Üç boyutlu Öklidy uzayın da Frenet eğrileri, Frenet eğrisinin doğal eşleniğinin Smarandache eğrileri verilmiştir. Dördüncü bölümde sonuç verilmiştir. Son olarak eğriler örnek ve şekil ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's study, the Frenet elements of the natural conjugate of the Frenet curve in three-dimensional Euclidean space were calculated for the first time. Then, the Smarandache curves of these natural conjugates were defined and their curvature and torsion functions were calculated. This study consists of 4 (four) chapters. In the first part, introduction, in the second part, basic information, in the third part, Frenet curves in 3D Euclidean space, Smarandache curves of the natural conjugate of Frenet curve in 3-dimensional Euclidean space are given. The results are given in the fourth section. Finally, the curves are expressed with examples and figures.