Üç boyutlu Öklid uzayında Salkowski eğrisi ve eşlenikleri
  1. Tez No: 803451
  2. Yazar: SÜMEYYE KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN TUĞKAN YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş, ön bilgiler ile tezde kullanılan temel tanım ve teoremlere ayrılmıştır. İkinci bölümde 3 boyutlu Öklidyen uzayda Bertrand eğri çifti ve Smarandache eğrileri ile ilgili bazı önemli temel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise ilk önce Frenet çatısına göre verilen herhangi bir eğrinin Bishop çatısına göre Smarandache eğrileri bulunmuştur. IV. bölümde ise Salkowski eğrisinin Bishop çatısına göre düzenlenen Smarandache eğrileri ve bu eğrilere ait birinci ve ikinci eğrilikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis work consists of 4 parts. The first chapter is devoted to introduction, preliminary information and basic definitions and theorems used in the thesis. In the second part, some important basic information about Bertrand curve pair and Smarandache curves in 3D Euclidean space is given. In the third chapter, firstly, Smarandache curves according to Bishop framework of any given curve according to Frenet framework are found. Last, the Smarandache curves arranged according to the Bishop framework of the Salkowski curve and the first and second curvatures of these curves were obtained.