Bias correction for non-extreme and extreme values for precipitation
Uç ve uç olmayan yağış değerleri için yanlılık düzeltmesi
- Tez No: 800635
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN KENTEL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Kaynakları Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İklim değişikliği etkisi analizinde bölgesel iklim modellerinin yeri çok kritiktir. İklim değişikliğinin açığa çıkaracağı sorunların azaltılması ve bu sorunlara karşı önlemler alınabilmesi için kısa ve uzun vadedeki etkilerinin incelenmesi gerekir. Bölgesel iklim modelleri, ülkeler ve bölgeler gibi küçük çaplarda iklim değişikliği etkilerinin analizini mümkün kılar. Dolayısıyla bu etkileri yönetebilmek için daha etkin stratejilerin geliştirilebilmesine öncülük eder. Bölgesel iklim modellerinin en sık kullanılan sonuçlarından biri de yağış tahminidir. Özellikle taşkın risk analizleri için uç yağış değerleri çok önemlidir. Ancak bölgesel iklim modelinden elde edilen işlenmemiş veri yanlılık içerir. Güvenilir tahminler yapabilmek için işlenmemiş verilere öncelikle yanlılık düzeltmesi yapılması gerekir. Bu da gözlemlenen veri ile modelden elde edilen veri arasındaki farkın dikkate alınmasıyla yapılır. Yanlılık düzeltmeleri iklim koşullarından dolayı bölgeden bölgeye değişir. Bu çalışmada Türkiyenin farklı bölgeleri için Dağılım Temelli Ölçeklendirme yöntemine üç alternatif yöntem sunulmuş ve bu yöntemler kullanılarak yanlılık düzeltmesi yapılmıştır. Alternatif yöntemler orjinal yöntemden veriyi bölme noktası ve kullanılan istatiksel dağılımlar açısından farklıdır. Türkiye'nin farklı bölgelerinden 53 meteoroloji istasyonu için performans değerlendirilmesi yapılmış ve en etkili yöntem belirlenmiştir. Bu çalışmada önerilen alternatif yöntemlerin performansları orjinal yöntemden kayda değer ölçüde iyi değillerdir. Geleceğe yönelik yanlılık düzeltmesi yapılmış yağış tahminlerindeki uç değer değişimleri de mekansal olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Regional climate models are crucial in climate change impact analysis. Short-term and long-term effects of climate change need to be investigated to plan necessary mitigation measures and to lower the impacts. Regional climate models allow analysis of the effects of climate change in smaller scales such as regions and nations and consequently leads to the development of more effective management strategies. One of the most commonly used products of regional climate models is precipitation predictions. For flood risk analysis, especilly extreme precipitations are crucial. However, raw data obtained from the regional climate model have errors. To obtain reliable predictions, the data should be bias corrected first. The basic principle of bias correction is to reduce the bias in raw data. Bias correction is also region-specific due to climate conditions of the area. In this study, three alternatives for a commonly used bias correction method, the Distribution Based Scaling method, are proposed. Alternatives proposed in this study differ from the original method by division point of data and fitted distributions to extreme part of the data. Performance assesment for these methods are done for 53 meteorological stations located at different regions of Turkey, and the most effective methods are identified. Performances of alternative methods proposed in this study did not provide significant improvements compared to the original method. Future changes in extreme precipitation according to bias corrected RCM outputs are investigated spatially as well.