Hepatit B ve C hastalarında cinsel problemlerin değerlendirilmesi
Evaluation of sexual problems in hepatitis B and C patients
- Tez No: 800639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Amaç: Viral hepatit hastalarında bulaş yolu, sık incelenen bir alan olmasına rağmen, hastaların cinsel problemleri, aydınlatılmamış ve cevap bulmamış konulardan biridir. Hepatit B ve C, aile hekimliği pratiğinde çok sık takip edilen hastalıklardır. Cinsel problemler, çoğu bireyin sadece aile hekimine bahsedebildiği bir durumdur. Bu çalışmada hepatit B ve C hastalarında cinsel işlev bozukluklarını tespit etmek ve bunları sosyodemografik açıdan incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel nitelikte dizayn edilen bu çalışmaya Nisan 2022 – Mayıs 2022 tarihleri arasında, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniklerine başvuran, hepatit B ve C enfeksiyonu tanısı ile takipli 132 hasta katılmıştır. Hastalara literatürden faydalanılarak hazırlanan, hastaların sosyodemografik özelliklerini ve cinsellik repertuarını değerlendiren 10 soru ve Türkçe geçerlik, güvenilirlik çalışmaları yapılmış olan Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği-Kadın ve Erkek Formlarındaki 28 soruyu içeren, toplam 38 soruluk anket çalışması kapalı zarf usülüyle uygulanmıştır. Çalışmada veri analizi için Statistical Package for Social Science (SPSS) versiyon 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların çoğunluğunu erkek (%59,8) hastalar oluşturmaktadır. Katılımcıların minimum yaşı 20, maximum yaşı 64 iken ortalama yaş ise 42,34'tür. Katılımcıların %80,3'ü evli, %43,9'u lise mezunu ve %27,3'ünün memur olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %82,6'ının Hepatit B tanısı, %17,4'ünün Hepatit C tanısı olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %90,2'sinin Hepatit B / Hepatit C hastalığını partneriyle birbirine bulaştırma kaygısı yaşadığı belirlenmiştir. Hepatit B / Hepatit C hastalığını partnerine bulaştırma kaygısı yaşayanlar ile medeni durum arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık saptanmıştır (p=0.021). Hepatit tanısı birlikte partnerinin daha önce yaşamadığı veya öncesine göre daha fazla gerçekleşen cinsel problemleri olanların oranının %69,7 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Although the transmission route in patients with viral hepatitis is a frequently studied area, the sexual problems of patients are one of the unexplored and unanswered issues. Hepatitis B and C are diseases that are frequently followed in family medicine practice. Sexual problems are a condition that most individuals only talk about to their family doctor. In this study, it was aimed to detect sexual dysfunctions in hepatitis B and C patients and to examine them sociodemographically. Materials And Methods: This descriptive, cross-sectional study included 132 patients who applied to Samsun Training and Research Hospital Infectious Diseases Polyclinics between April 2022 and May 2022 and were followed up with the diagnosis of hepatitis B and C infection. A total of 38 questions, including 10 questions evaluating the sociodemographic characteristics and sexual repertoire of the patients, and 28 questions in the Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale-Female and Male Forms, which were prepared by using the literature, were applied to the patients using the closed envelope method. Statistical Package for Social Science (SPSS) version 25.0 was used for data analysis in the study. Results: Majority of the participants (59.8%) are male patients. The minimum age of the participants is 20, the maximum age is 64, and the average age is 42.34. It was determined that 80.3% of the participants were married, 43.9% were high school graduates and 27.3% were civil servants. It was determined that 82.6% of the participants were diagnosed with Hepatitis B and 17.4% were diagnosed with Hepatitis C. It was determined that 90.2% of the participants had anxiety about transmitting Hepatitis B / Hepatitis C disease to each other with their partners. A statistically significant difference was found between those who were worried about transmitting the hepatitis B / Hepatitis C disease to their partner and their marital status (p=0.021). It has been observed that the rate of those who have not experienced hepatitis with their partner before or have sexual problems that occur more frequently than before is 69.7%.