Değişik yaş ve risk gruplarında hepatitis C virus (HVC) infeksiyonu insidansının araştırılması
The Incidence of hepatitis C virus infection in different age and risk groups
- Tez No: 44146
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Değişik yaş ve risk gruplarında HCV insidansınırı araştırılması konusundaki çalışmamız 1991-1995 yılları arasında GATA İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.B.D. kliniğinde yapılmıştır. Çalışmamızda Enzyme Linked Immunosorbent Assay ile araştırdığımız Anti- HCV insidensi; yaş gruplarında 0-16 yaş arasında % 0.0, 16- 40 yaş arasında % 0.5, 40 yaş üzerinde % 1.8 oranında; risk gruplarında ise aynı zamanda kontrol grubu olarak kabul edilen kan donörlerinde % 0.5, hemodiyaliz hastalarında % 43.3, hayat kadınları ve transseksüellerde % 7.1, kronik karaciğer hastalarında % 20.3, multipl kan transfüzyonu yapılan hematoloji-onkoloji hastalarında % 8.8, sağlık personelinde % 1.0 oranında saptanmıştır. Bulgularımız, bu konuda yurdumuzda ve dünyada yapılan çalışmalarla benzerlik göstermektedir. Sonuç olarak; HCV infeksiyonun en önemli bulaşma yolu kan ve kan ürünlerinin transfüzyonu olduğuna göre, gereksiz kan transfüzyonun yapılmaması konusunda hekimlerin duyarlı davranması, transfüze edilecek kan ve kan ürünlerinin ise kan bankalarında Anti-HCV yönünden araştırılması önemlidir. Hayat kadınları ve transsekseksüellerle cinsel temasa girmenin sakıncaları konusunda toplum eğitilmeli ve kondom kullanımı özendirilmelidir. Sağlık personeli, infekte materyallerle temas konusunda uyarılmalı ve bulaşmada rol oynayabilecek materyallerin ortak kullanılmamasına özen gösterilmelidir. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INCIDENCE OF HEPATITIS C VIRUS INFECTION IN DIFFERENT AGE AND RISK GROUPS The incidence of HCV infection in different age and risk groups was investigated from 1991 to 1995 years at the department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology of Gülhane Military Medical Academy. The incidence of HCV was found to be 0.0 % in group of 0-16 years age, 0.5 % in group of 16-40 years age and 1.8 % in group of over 40 years old. While in the risk groups such as in blood donors, who are also accepted as a control group, the incidence of HCV was 0.5 %, and 43.3 % in patients undergoing hemodialysis, 7.1 % in prostitutes and transsexuals, 20.3 % in patients with liver disease, 8.8 % in patients who received multiple blood transfusion because of the hematologic- oncologic diseases, 1 % in health staff. Our results showed that the incidence of HCV was similar to previous studies performed either in Turkey or in the World. In conclusion; as the main route of transmission of HCV are the transfusion of blood and blood products, it is very important to investigate the HCV infection in bloods before transfusion, paying attention to this matter for physician. Physician also do not make blood transfusion when it is not necessary. The education of population about risk of HCV infection due to the sexual contact with prostitutes and transsexuals, and the importance of condom usage in sexual contact are also important. Health staff are should be alerted about contact of infected materials together which cause HCV infection. 40