Ratlarda oluşturulan süperior mezenterik arter iskemisinde sesamin 'in ileum üzerindeki koruyucu etkinliği
- Tez No: 800670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA KAFADAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Akut mezenterik iskemi yaşla birlikte insidansı artan bir akut karın nedenidir. Tanı için spesifik biyokimyasal belirtecin ve fizik muayene bulgusunun olmaması mortalite ve morbiditenin artmasına neden olur. İncebarsaklar kan akımında meydana gelen %75 azalmaya yaklaşık 12 saat direnebilirler. Fakat olay ilerlemeye devam ederse transmural nekroz meydana gelerek barsak dokusu canlılığını kaybeder. Barsak dokusundaki asıl hasar reperfüzyon sağlandığı zaman görülmektedir. Bu çalışmada Sesamin 'in ince barsak iskemi – reperfüzyon hasarında koruyucu etkinliğini inceledik. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 8-10 haftalık, 28 adet, Sprague-Dawley cinsi dişi rat kullanıldı. Ratlar 7 'li gruplar halinde 4 gruba ayrıldı. Grup 1; Kontrol grubu olup, bu gruptaki ratlara 3 hafta süreyle %5 karboksimetil selüloz 1ml/kg dozdan gavaj yoluyla peroral verildi. Grup 2; Superior Mezenterik Arter iskemi reperfüzyon (I/R) grubu olup, bu gruptaki ratlara %5 karboksimetil selüloz 3 hafta süreyle 1ml/kg dozdan gavaj yoluyla peroral verildi. Grup 3; Sesamin grubu olup, bu gruptaki ratlara Sesamin 3 hafta süreyle 30 mg/kg dozdan gavaj yoluyla peroral verildi. Grup 4; Superior Mezenterik Arter iskemi – reperfüzyon (I/R) + Sesamin grubu olup, bu gruptaki ratlara 3 hafta süreyle 30 mg/kg dozdan gavaj yoluyla peroral verildi. Bulgular: Malondialdehit (MDA) düzeyleri en yüksek mezenter I/R grubunda görülürken, Sesamin + Mezenter I/R grubunda anlamlı olarak daha düşük izlendi. Gruplar arası total antioksidan seviyesi (TAS) arasında anlamlı bir farklılık izlenmez iken, Sesamin + Mezenterik I/R grubundaki total oksidan seviyesi (TOS) Mezenterik I/R grubundan anlamlı olarak düşük olduğu izlendi. Sesamin + Mezenterik I/R grubunun histoskorlamasının Mezenterik I/R grubundan daha düşük olduğu izlendi. Kontrol grubu ile Sesamin grubu arasında anlamlı fark izlenmedi. Sesamin + mezenterik I/R grubunda bax ekspresyonunun Mezenterik I/R grubuna kıyasla anlamlı oranda daha az yoğunlukta olduğu izlendi. Sonuç: Histolojik, immünohistokimyasal ve biyokimyasal parametrelere bakılarak iskemi ve reperfüzyon öncesi verilen Sesamin 'in güçlü antioksidan özelliği sayesinde ince barsaklarda oksidatif stresi azaltıp oluşan hasara karşı koruyucu olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute mesenteric ischemia is cause of acute abdomen with increasing incidence with age. The absence of specific biochemical markers and physical examination findings for diagnosis lead to increasing of mortality and morbidity reducing blood flow to 75% in the small intestine can be tolerated for about 12 hours. But if it continues to progress, transmural necrosis intestinal occurs and that lead to loses of tissue vitality. The main damage to the intestinal tissue is seen when reperfusion is achieved. In this study we have checked the protective efficacy of sesamine in small intestine ischemia - reperfusion. Material and Methods: In this study, 8-10 weekly, 28 female rats of the Sprague-Dawley genus was used. Rats were divided into 4 groups in groups of 7. 1.Group; The control group of rats in this group was given 5% carboxymethyl cellulose perorally by gavage at a dose of 1ml/kg for 3 weeks. 2.Group; The Superior mesenteric artery ischemia reperfusion (I/R) group, in this group 5% carboxymethyl cellulose was given perorally by gavage at a dose of 1ml/kg for 3 weeks. 3.Group; Sesamin's group. The rats in this group were given cesamine perorally by gavage at a dose of 30 mg/kg for 3 weeks. 4.Group; Superior mesenteric artery ischemia – reperfusion (I/R) + sesamine group. İn this group rats were given perorally by gavage at a dose of 30 mg/kg for 3 weeks. Results: Malondialdehyde (MDA) levels were highest in the mesenteric I/R group, while sesamine + mesenteric I/R group were significantly lower. While there was no significant difference between the groups total antioxidant level (TAL), the total oxidant level (TOL) in the sesamine + mesenteric I/R group was significantly lower than the mesenteric I/R group. Histlogical scoring of the sesamin + mesenteric I/R group was lower than the mesenteric I/R group. There was no significant difference between the control group and the sesamine group. Bax expression was significantly less concentrated in the sesamin + mesenteric I/R group compared to the mesenteric I/R group. Conclusion: By looking at histological, immunohistochemical and biochemical parameters, it was observed that sesamine given before ischemia and reperfusion reduces oxidative stress in the small intestine and protects them against damage becouse of its antioxidant effect.