Histeroskopik polipektomi sonrası lng-ris kullanımının endometrial polip nüksü üzerine etkisi
Effect of lng-ris use on endometrial polyp return after hysteroscopic polypectomy
  1. Tez No: 800671
  2. Yazar: BENGİSU ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN LEVENT KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: EP, reprodüktif dönemde kadınlarda yaygın görülen ve sıklıkla kanamaya neden olan, yüksek rekürrense sahip bir jinekolojik patolojidir. Çalışmamızın amacı polipektomi sonrasında güvenilir, uzun süreli kullanımı olan, etkili bir kontraseptif yöntem olan Mirena kullanımının endometriyal polip (EP) rekürrensine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Ocak 2020 ile Haziran 2021 tarihleri arasındaki endometrial polipektomi yapılan 138 hasta retrospektif olarak çalışmaya alındı. Polipektomi sonrası tedavi almamış 100 hasta kontrol grubu, polipektomi sonrası 1 aylık takiplerinde Mirena uygulanan 38 hasta Mirena grubu olarak belirlendi. Hastaların polipektomi sonrası 12-18 aylık takipleri incelendi. Hastaların yaşı, vücut kitle indeksi (VKİ), polipektomi öncesi ve sonrasındaki başvuru nedenleri, muayene bulguları, menstrüel durumları, varsa anormal uterin kanama (AUK) şikayetleri, hemoglobin (Hb) ve hematokrit (Hct) değerleri, görüntüleme raporları (yapıldıysa ultrason, SİS, ofis ve operatif H/S), izlendiyse polip sayı ve boyutları, patoloji raporları incelendi. Görülen rekürrens oranları gruplara göre değerlendirildi. Bulgular: EP izlenen hastaların yaklaşık %92'sinin AUK şikayetinin olduğu görüldü. Polipektomi öncesi Mirena grubu ve kontrol grubu arasında AUK şikayetleri arasında anlamlı fark yoktu. Operasyon sonrası hastaların büyük çoğunluğunda (%73,9) AUK şikayetinin ortadan kalktığı izlendi. Ancak Mirena grubu ile kontrol grubu kıyaslandığında polipektomi sonrası semptomatik olmayan hastalar arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,586). EP tanı sürecinde en çok transvajinal ultrason (TV-USG) yapıldığı ve en çok (%58,7) ultrasonda hiperekojen odak izlendiği görüldü. Tanıda histeroskopik yöntemlerin yüksek duyarlılığa ve özgüllüğe sahip olduğu ve salin infüzyon sonografisinin (SİS) sınırlı sayıda yapıldığı görüldü. Polipektomi sonrası 12-18.
Özet (Çeviri)
Objective: EP is a highly recurrent gynecological pathology that is common in women in the reproductive period and often causes bleeding. The aim of our study is to investigate the effect of Mirena, which is a reliable, long-term and effective contraceptive method, on the recurrence of endometrial polyp (EP) after polypectomy. Materials and Methods: In our study, 138 patients who underwent endometrial polypectomy between January 2020 and June 2021 in Ankara Bilkent City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic were included in the study retrospectively. 100 patients who did not receive treatment after polypectomy were determined as the control group, and 38 patients who had placed Mirena in their 1-month follow-up after polypectomy were determined as the Mirena group. The 12-18 month follow-ups of the patients after polypectomy were examined. All patients' age, body mass index (BMI), reasons for admission before and after polypectomy, examination findings, menstrual status, abnormal uterine bleeding (AUB) complaints, hemoglobin (Hb) and hematocrit (Hct) levels, imaging reports (if performed ultrasound , SIS, office and operative H/S), number and size of polyps, and pathology reports were analyzed. Recurrence rates were evaluated according to the groups. Results: Approximately 92% of the patients with EP were found to have AUB. There was no significant difference in the complaints of AUB between the Mirena group and the control group before polypectomy. It was observed that AUK disappeared in the majority of patients (73.9%) after the operation. However, when the Mirena group was compared with the control group, no significant difference was found between non-symptomatic patients after polypectomy (p=0.586). It was observed that transvaginal ultrasound (TV-USG) was performed the most during the diagnosis of EP and hyperechogenic focus was observed in ultrasound most (58.7%). It was observed that hysteroscopic methods have high sensitivity and specificity in diagnosis, and saline infusion sonography (SIS) was performed in limited numbers.