Kadınlarda toksoplazmoz enfeksiyonu nedeniyle tekrarlanan düşük olgularında insan serum interlökin-10 düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of human serum interleukin-10 level in repeated cases of miscarriage due to toxoplasmosis infection in women
  1. Tez No: 800708
  2. Yazar: QUSAY SADDAM HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, tekrarlayan düşüklere neden olabilecek ve menopozdan ölüme kadar potansiyel olarak yaşamı tehdit eden enfeksiyon olan toksoplazmozun erken teşhisinde biyobelirteç olarak insan interlökin-10'un serum seviyelerinin kullanılma olasılığının incelenmesidir. Bu çalışmaya toksoplazmoz enfeksiyonu olan 60 hasta ve 30 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Enfekte kadınların yaş ortalaması (29,4±6,75) yıl iken, kontrollerin yaş ortalaması (23,20±4,89)'dur. Enfekte vakaları vücut kitle indeksi (VKİ) ile karşılaştırdığımızda pozitif vakalarda VKİ ortalaması (24,813±1,788 idi) negatif vakalarda ise (24,867±2,44)'dür. Pozitif ve negatif vakalar arasında toksoplazmoz açısından oldukça hassas anlamlılık bulunmuştur. IL-10 ortalaması pozitif vakalarda (23,80±6,14), negatif vakalrda (4,75±2,51), IgM düzeyleri pozitif vakalarda (26,913±6,100) ve negatif vakalarda (1,40±0,744), IgG düzeyleri ise pozitif vakalarda (25,73±8,44), negatif vakalarda (2,40±1,053) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the possibility of using serum levels of human interleukin-10 as a biomarker in the early diagnosis of toxoplasmosis, a potentially life-threatening infection that can cause recurrent miscarriages and from menopause to death. 60 patients with toxoplasmosis infection and 30 healthy controls were included in this study. While the mean age of the infected women was (29.4±6.75) years, the mean age of the controls was (23.20±4.89). When we compare the infected cases with body mass index (BMI), the mean BMI in positive cases was (24.813±1.788) and in negative cases it was (24.867±2.44). A very sensitive significance was found between positive and negative cases in terms of toxoplasmosis. The mean IL-10 in positive cases (23.80±6.14), negative cases (4.75±2.51), IgM levels in positive cases (26.913±6.100) and negative cases (1.40±0.744), IgG levels in positive cases (25.73±8.44), negative cases (2.40±1.053).