Evaluation of fertility rates of ectopic pregnancy after medical treatment, surgical treatment and expectan management
Ektopik gebelik tedavisi sonrası fertilite oranlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 800709
  2. Yazar: GONCA EVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEVRAN BILDIRCIN GÖKYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç:Ektopik gebeliğin medikal tedavi, cerrahi tedavi ve ekspektan yönetimi sonrası fertilite oranlarının değerlendirilmesi Hastalar ve Yöntem: Çalışmamızda, Ocak/2015-Aralık/2020 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine ayaktan başvuran ve acil servisten danışılan ektopik gebelik tanısı koyulan hastalara uygulanan tedavilerin sonuçları ve sonraki gebelik durumları değerlendirildi. Hastaların sistem üzerinden; yaşı, demografik özellikleri, b-hCG değerleri, ektopik risk faktörü olabilecek durumların popülasyondaki sıklığı, tedavi başarısı, ektopik gebeliğin tekrarlaması ve sonraki gebeliklerindeki spontan intrauterin gebelik değişkenlerine ulaşılıp fertiliteleri ile ilişkisi değerlendirildi. Veriler istatistiksel olarak karşılaştırılıp, istatistik analiz ile sonuçlar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya Ocak 2015-Aralık 2020 tarihleri arasında yaşları 18-45 arasında değişmekte olan ektopik gebelik tanısı olan hastalar dahil edildi.314 hasta medikal tedavi, cerrahi tedavi ve ekspektan yaklaşım olarak üç gruba ayrıldı. Ekspektan yaklaşım grubunda 17 hasta (%5,4), medikal tedavi grubunda 80 hasta (%25,5) ve cerrahi yaklaşım grubunda 217 hasta (%69,1) mevcuttu. Hastaların yaş ortalaması ekspektan yaklaşım, medikal tedavi ve cerrahi tedavi grubunda sırasıyla 27,9, 28,53 ve 28,58 idi.Hastaların ektopik risk faktörleri olan sigara kullanma öyküsü,düşük yapmış olma durumları, küretaj öyküsü, pelvik enfeksiyon geçirme durumları, daha önceden doğum kontrol hapı kullanım durumları, rahim içi araç kullanma öyküsü, geçirilmiş batın cerrahi öyküsü sorgulandı; bu risk faktörleri açısından gruplarda fertilite sonucunda farklılık oluşturabilecek farklılık izlenmedi.Cerrahi tedavi verilen hastalarda en sık başvuru nedeni vajinal kanama, medikal tedavi ve ekspektan tedavi verilen grupta adet gecikmesi idi.Cerrahi tedavinin başarı oranı %98, medikal tedavinin başarı oranı %72 ve ekspektan yaklaşımın başarı oranı %94 idi.Tedavi sonrası ektopik gebeliğin tekrarlama durumları ekspektan yaklaşımda %11, medikal tedavide %26,3 ve cerrahi tedavide %16 bulundu.Gruplar arasında ektopik tekrarlaması açısıdan istatistiksel farklılık izlenmedi.Çalışmanın sonucu olarak spontan intrauterin gebelik oranı %27,6 ile en düşük cerrahi tedavi grubunda izlendi.Medikal tedavi ve ekspektan yaklaşım uygulanan gruplarda spontan intrauterin gebelik oranları sırasıyla %40 ve %52,9 bulundu.Fertilite oranları açısından gruplar arası farklılık mevcuttu(p=0.02
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of fertility rates of ectopic pregnancy after medical treatment, surgical treatment and expectan management Patients and Methods: In our study, the results of the treatments applied to the patients diagnosed with ectopic pregnancy who applied to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinics of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between January/2015-December/2020 and were consulted from the emergency service, and their subsequent pregnancy status were evaluated. Age, demographic characteristics, b-hCG values, frequency of conditions that may be ectopic risk factors in the population, treatment success, recurrence of ectopic pregnancy, and spontaneous intrauterine pregnancy variables in subsequent pregnancies were reached and their relationship with their fertility was evaluated. The data were compared statistically and the results were evaluated with statistical analysis. Results: Patients with a diagnosis of ectopic pregnancy, aged between 18-45 years, between January 2015 and December 2020 were included in the study.314 patients were divided into three groups as medical treatment, surgical treatment and expectant approach. 17 patients (5.4%) in the expectant approach group , 80 patients (25.5%) in the medical treatment group and 217 patients (69.1%) in the surgical approach group.The mean age of the patients was 27.9, 28.53 and 28.58 years in the expectant approach, medical treatment and surgical treatment groups, respectively.The ectopic risk factors of the patients, such as smoking history, miscarriage, curettage, pelvic infection, previous use of contraceptives, intrauterine device use, and previous abdominal surgery were questioned. In terms of these risk factors, no difference was observed in the groups that could cause a difference in fertility outcome.The most common reason for admission in patients who underwent surgical treatment was vaginal bleeding, and menstrual delay in the group given medical treatment and expectant treatment. The success rate of surgical treatment was 98%, the success rate of medical treatment was 72%, and the success rate of expectant approach was 94%. Recurrence of ectopic pregnancy after treatment; ıt was found 11% in expectan approach, 26.3% in medical treatment and 16% in surgical treatment. There was no statistical difference between the groups in terms of ectopic recurrence. As a result of the study, spontaneous intrauterine pregnancy rate was observed in the lowest surgical treatment group with 27.6%.Spontaneous intrauterine pregnancy rates were 40% and 52.9%, respectively, in the groups that underwent this approach. There was a difference between the groups in terms of fertility rates (p=0.02