The antimicrobial effects of clove and ginger extracted materials against some gram positive and negative bacteria isolated from oral cavity instead of using synthetic antibiotics
Sentetik antibiyotik yerine kullanılan karandaş ve zencefil ekstrelerinin ağız boşluğundan izole edilen bazı gram pozitif ve negatif bakterilere karşı antimikrobiyal etkinliğinin incelenmesi
- Tez No: 800756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TACER CABA, DOÇ. DR. ANMAR AHMED ALTAİE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Antibiyotik direnci, klasik sterilizasyon yöntemleriyle öldürülmesi zor olan ve karmaşık bir yapıya sahip mikroorganizmalara karşı ve özellikle mutasyona uğrayacak pek çok mikroorganizma türüyle karşılaşacak olan gelecek nesiller için tehlikeli etkileri olabilecek bir halk sağlığı sorunudur. Antibiyotikler, yanlış kullanımları veya tedavi sürecinde alınan yüksek dozların bakterileri daha dirençli hale getirmesi nedeniyle etkilerini kaybetmeye başlamışlardır. Öte yandan, pek çok bitkinin yaprak, ekin ve köklerinde birçok kimyasal bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenler ekstrakte edilebilir ve sentetik antibiyotikler yerine antibakteriyel maddeler olarak kullanılabilir. Karanfil (Syzygium aromaticum) ve zencefil (Zingiber officinale) ekstraktı, patojenik bakterilerden (Enterococcus faecalis & Escherichia coli) kaynaklanan birçok oral enfeksiyonu tedavi etmede yüksek aktivite gösterdiğinden, bu çalışma, geleneksel ilaçları doğal ve sağlıklı alternatifler ile değiştirmek amacıyla Irak'ın Musul kentindeki diş kliniğinde bulunan 120 hastanın ağızlarında izole edilen bakterilere karşı bu doğal ekstraktlar (su, alkol, uçucu yağ) ile geleneksel ilaçların etkinliğini karşılaştırmak için yapılmıştır. Test edilen örnekler diş enfeksiyonu olan erkekler için (%21.6) ve kadınlar için (%13.3) idi. Çalışmanın sonuçlarına göre, karanfil uçucu yağının diğer solüsyonlara göre daha etkili olduğu, zencefil bitkisine göre ise su ve alkolün yağdan daha yüksek aktiviteye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance is a public health problem which have a dangerous and hazardous effects on people especially in the next generations who will faced many other modified species of microorganisms that has a complex structure and difficult to kill by classic sterilization methods. Antibiotics began to lose their effects because of the wrong way of using it, or a high doses taken through the treatment course that will make bacteria more resistant to its effects. On the other hand, many plants have some effective chemical compounds in their leaves, crops, and roots. These compounds can be extracted and used as antibacterial agents instead of synthetic antibiotics. Since clove (Syzygium aromaticum) and ginger (Zingiber officinale) extracts demonstrate a high activity in treating many oral infection from the pathogenic bacteria (Enterococcus faecalis & Escherichia coli), this study conducted to compare the effectiveness of these natural plant extracts (water, alcohol, essential oil) with the standard synthetic antibiotics against oral isolated bacteria from 120 swab samples of dental clinic patients of Mosul city in Iraq, in order to replace the traditional medicines with natural and healthy ones without side effects. The tested samples of patients who having dental infection caused by the studied bacteria were (21.6%) for male, and (13.3%) for female. And the results for using plant extracted materials in its treatment showed that clove essential oil more effective than its water and alcohol solutions, while the water and alcohol in ginger having high activity than its extracted oil.