Örgütsel destek algısının çalışan performansı üzerindeki etkisinde personel güçlendirme ve iş tatmininin rolü: Turizm sektöründe bir araştırma
The role of staff empowerment and job satisfaction in the effect of organizational support perception on employee performance: A research in tourism sector
- Tez No: 800765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Onlarca yıldır üzerinde birçok araştırma yapılan örgüt, çalışan ve performans konuları her dönemin şartları içerisinde yeniden değerlendirilmiştir. Bu nedenle, Örgütsel destek algısının çalışan performansına etkisinde personel güçlendirme ve iş tatminin aracı- düzenleyici etkinsinin araştırıldığı bu çalışma ile tespit edilen sorunların çözümü için farklı yöntemler sunularak literatüre katkı yapmak amaçlanmıştır. Çalışma için veri seti olarak Balıkesir, Çanakkale ve Muğla illerinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinde görevli personel kolayda örneklem yöntemiyle seçilmiş ve yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Dağıtılan anketlerden geri dönüşü sağlanan ve kabul edilen 653 anket analizlerde veri seti olarak kullanılmıştır. Öncü hipotezler için değişkenler arası ilişki ve etki analizleri yapılmıştır. Diğer taraftan değişkenlerin modelde birlikte test edilebilirliği için doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. SPSS AMOS istatistik sistemi kullanılarak düzenleyici ve aracı etki analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre değişkenler arasında orta seviye ilişki bulunmaktadır. Demografik verilere ilişkin yapılan t testi sonuçlarında cinsiyet, medeni durum, çalışılan pozisyon, çalışılan bölüm ve yaş açsından veri farklılaşmazken, eğitim durumu ile hizmet süresi bakından farklılık bulunmaktadır. Örgütsel destek algısı ile çalışan performansı, personel güçlendirme ve iş tatmini arasında pozitif, personel güçlendirme ve iş tatmininin çalışan performansı üzerinde pozitif yönlü bir etkisi söz konusudur. Bir diğer analiz sonucuna göre örgütsel destek algısının çalışan performansı üzerindeki etkisinde, personel güçlendirme ve iş tatminini aracı ve seri aracılık rolü bulunurken, düzenleyici etki rolü tespit edilememiştir. Bu dört değişkenin aracılık ve düzenleyici etkisini araştırıldığı bu çalışmanın ilk olması literatüre katkısı bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Organization, employee and performance issues, on which many researchers have been made for decades, have been re-evaluated within the conditions of each period. For this reason, it is aimed to contribute to the literature by presenting different methods for the solution of the problems identified with this study, in which the effect of organizational support perception on employee performance is investigated. As the data set for the study, the personnel working in the accommodation enterprises operating in the provinces of Balıkesir, Çanakkale and Muğla were selected by convenience sampling method and face-to-face survey method was applied. 653 questionnaires returned and accepted from the distributed questionnaires were used as data set in the analysis. Relationship and effect analyzes between variables were performed for leading hypotheses. On the other hand, confirmatory factor analysis was applied to test the variables together in the model. Regulatory and mediator effect analyzes were performed using the SPSS AMOS statistical system. According to the results of the analysis, there is a moderate relationship between the variables. In the t-test results of demographic data, there is no difference in terms of gender, marital status, position, department and age, while there is a difference in terms of education level and length of service. There is a positive effect between the perception of organizational support and employee performance, personnel empowerment and job satisfaction, while personnel empowerment and job satisfaction have a positive effect on employee performance. According to another analysis, the effect of organizational support perception on employee performance was found to be a mediator and serial mediator for employee empowerment and job satisfaction, but a moderator role could not be determined. The fact that this study is the first in which the mediation and regulatory effects of these four variables are investigated is important in terms of its contribution to the literature.