Pemfiguslu hastalar ve sağlıklı kontrollerde serum prolaktin düzeylerinin karşılaştırılması
Serum prolactin levels in patients wi̇th pemphigus and comparison with healthy controls
- Tez No: 800773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDES KAVALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Prolaktinin (PRL) otoimmünite ve otoimmün hastalıklarla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada otoimmün bir hastalık olan pemfigusta serum PRL düzeylerinin hastalık ve hastalık aktivitesi ile ilişkisini saptamak amaçlandı. Pemfigus tanısı alan 40 hasta ile 44 kişiden oluşan kontrol grubunda serum PRL düzeyleri immünoassay yöntem ile ölçüldü. Hiperprolaktinemi, pemfiguslu hastalarda %10.2, kontrol grubunda %0 olarak saptandı (p=0.058). Erkek hastalarda serum PRL düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmazken (p>0.05), kadın hastalarda anlamlı derecede yüksek bulundu (p0.05). Bulgularımız PRL'in pemgifusun patogenezinde rolü olabileceğini ve serum PRL düzeylerinin hastalık aktivitesi ile korelasyon gösterebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been demonstrated that prolactin has an important role in autoimmunity and autoimmune diseases. The aim of this study was to evaluate the level of prolactin (PRL) in pemphigus patients and its relation with the disease and disease activity. Serum PRL levels were determined by immunoassay methods in 44 patients with pemphigus and in control group of 44 individuals. Hyperprolactinemia was 10.2% for pemphigus patients versus 0% for healthy controls (p= 0.058). Serum PRL levels of the male patients was not significantly enhanced compared with that found in controls (p>0.05) while the female patients' was statistically significantly increased (p0.05).Our findings suggest that PRL may play a role in the pathogenesis of patients with pemphigus and there may be a correlation between serum PRL levels and disease activity.