Supporting qos in wireless sensor networks using cellular learning automata
- Tez No: 800792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Some of quality-of-service (QoS) parameters for wireless sensor networks are network coverage, optimal number of active nodes, lifetime and the amount of consumed energy. In this thesis three fundamental problems in wireless sensor networks will be addressed and with the aim of promoting the QoS parameters efficient solutions built on cellular learning automata (CLA) for them are proposed. In the first part of this thesis the problem of coverage in WSN is considered and a solution based on CLA for solving it is proposed. This procedure attempts to reduce the network's energy usage by deactivating unused nodes, therefore increasing the network's lifetime. In the second part of this thesis the problem of clustering is addressed and a solution based on CLA for solving it is proposed. The nodes in the network are clustered in such a way that energy consumption is balanced among the node of the network which results in improving the network's lifespan. Finally in the third part a method based on CLA for data aggregation with the aim of extending the network's lifespan is proposed. All the proposed methods are simulated using J-Sim and OMNET++ simulator. The simulation results suggest that the proposed methods outperform equivalent current method.
Özet (Çeviri)
Kablosuz algılayıcı ağlar için hizmet kalitesi parametrelerinden bazıları, ağ kapsamı, optimum aktif düğüm sayısı, kullanım ömrü ve tüketilen enerji miktarıdır. Bu tezde kablosuz sensör ağlarındaki üç temel problem ele alınacak ve hizmet parametrelerinin kalitesini artırmak amacıyla hücresel öğrenme otomatları üzerine inşa edilmiş verimli çözümler önerilecektir. Bu tezin ilk bölümünde kablosuz algılayıcı ağlarda kapsama sorunu ele alınmış ve bu sorunu çözmek için hücresel öğrenme otomatlarına dayalı bir çözüm önerilmiştir. Bu prosedür, kullanılmayan düğümleri devre dışı bırakarak ağın enerji kullanımını azaltmaya çalışır, böylece ağın ömrünü uzatır. Bu tezin ikinci bölümünde kümeleme sorunu ele alınmış ve çözümü için hücresel öğrenme otomatlarına dayalı bir çözüm önerilmiştir. Ağdaki düğümler, enerji tüketimi ağın düğümleri arasında dengelenecek ve ağın ömrünün iyileştirilmesine neden olacak şekilde kümelenir. Son olarak üçüncü bölümde, ağın ömrünü uzatmak amacıyla veri toplama için hücresel öğrenme otomatlarına dayalı bir yöntem önerilmiştir. Önerilen tüm yöntemler, J-Sim ve OMNET++ simülatörü kullanılarak simüle edilmiştir. Simülasyon sonuçları, önerilen yöntemlerin eşdeğer akım yönteminden daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir.