Multicast routing in cellular networks considering quality of service
Hücresel şebekelerde servis kalitesinin koruyan çoklu-yayın
  1. Tez No: 95421
  2. Yazar: DENİZ YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
VI ÖZET HÜCRESEL ŞEBEKELERDE SERVİS KALİTESİNİ KORUYAN ÇOKLU-YAYIN Internet'te sayıları giderek artan çoklu-ortam uygulamaları ve bunlara hareketli şebekelerden de erişim kolaylığının sağlanması, yeni şebeke mimarilerinin kurulmasını gerektirmektedir. Bu altyapı mimarileri kullanılan çoklu-yayın yöntemlerini ve servis kalitesini destekleyebilmelidir. Bu tezde, servis kalitesi korunmak kaydıyla hücresel şebekelerde çoklu-yayın problemi formüle edilip çözülmeye çalışılmıştır. Servis kalitesini etkileyen parametreler olarak, çoklu-yayının kaynak ve alıcıları arasındaki maksimum gecikme ile alıcıların gecikmeleri arasındaki fark seçilmiştir. Önerilen çözüm teknikleri, maksimum gecikme ve gecikme farkları sınırlandırılmışken ağ başarımının eniyilenmesini sağlamaya çalışmaktadır. Bu amaçla, telli şebekelerle telsiz şebekeleri bağlayan çoklu- yayın ağaçları kurulmuştur. Ayrıca bu ağaçlar, çoklu-yaym grubuna katılım, gruptan ayrılma, handover ve düğüm ya da hat düşmelerinden sonra da ayakta kalabilecek şekilde çözümler sunulmuştur. Yine bir çoklu-yayın grup üyesinin tek bir ana düğüm ya da birden fazla olası ana düğüm üzerinden çoklu-yayın ağacına bağlanmasının etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MULTICAST ROUTING IN CELLULAR NETWORKS CONSIDERING QUALITY OF SERVICE Increasing multimedia applications on the Internet and flexibility of accessing these services over mobile networks created a necessity to build new architectures that are capable of supporting multicasting and QoS over mobile networks. In this thesis, we formulate and try to solve the problem of multicasting in cellular networks with the objective of optimizing the network performance while satisfying end to end delay and delay variation constraints. For this purpose, we construct a multicast tree that connects wired and wireless network elements. We also provide solutions to maintain the tree after various events such as joins, leaves, handovers, node and link failures. Moreover, we also investigate the effect of adding a mobile member via a single parent and via several potential parents.