Juvenil idiyopatik artrit tanısı ile takip edilen hastalarda akut alevlenme ve remisyon dönemlerinde immatür granülosit oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of immature granulocyte rates in acute exacerbation and remission periods in patients followed up with the diagnosis of juvenile idiopathic arthritis
  1. Tez No: 800801
  2. Yazar: MERVE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMANUR ÖZDEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç :Juvenil idiyopatik artrit (JİA), çocukluk çağının en sık görülen kronik inflamatuvar artrit nedenidir. JİA; 16 yaşından önce başlamış, 6 haftadan uzun süren ve başka nedenler ile açıklanamayan, çocukluk çağındaki tüm kronik artrit formları için kullanılan bir dışlama tanısıdır. Sıklıkla akut alevlenmeler ve remisyonlarla seyreder. İmmatür granülosit oranı vaskülitlerde iç organ tutulumunu göstermede basit ve komplike apandisit ayrımında, ciddi bakteriyel inflamasyonu göstermede inflamatuvar belirteç olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada JİA tanısı almış hastalarda akut alevlenme ve remisyon dönemlerinde immatür granülosit oranlarını değerlendirerek akut alevlenme dönemlerinde immatür granülosit oranlarının inflamatuvar belirteç olarak kullanılabilirliğini göstermek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda juvenil idiyopatik artrit tanısı ile kliniğimizde takip edilen 82 hastanın demografik verileri, klinik özellikleri, akut alevlenme ve remisyon dönemlerindeki akut faz belirteçleri, platelet/lenfosit ve nötrofil/lenfosit oranları, immatür granülosit oranları, aldıkları tedaviler ve tedavi süreleri retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, araştırma verisi SPSS 23.0 istatistik paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Juvenile idiopathic arthritis (JIA) is the most common cause of chronic inflammatory arthritis in childhood. JIA; It is a diagnosis of exclusion used for all forms of chronic arthritis in childhood that started before the age of 16, lasted longer than 6 weeks, and could not be explained by other causes. It often progresses with acute exacerbations and remissions. The immature granulocyte ratio is used as an inflammatory marker in vasculitides to show internal organ involvement, to differentiate simple and complicated appendicitis, and to show severe bacterial inflammation. In this study, it was aimed to evaluate the immature granulocyte ratios during acute exacerbation and remission periods in patients diagnosed with JIA and to demonstrate the usability of immature granulocyte ratios as an inflammatory marker in acute exacerbations. Material and method: In our study, demographic data, clinical features, acute phase markers in acute exacerbation and remission periods, platelet/lymphocyte and neutrophil/lymphocyte ratios, immature granulocyte ratios, treatments and treatment durations of 82 patients followed in our clinic with the diagnosis of juvenile idiopathic arthritis were evaluated retrospectively. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS 23.0 program was used for statistical analysis.