Prediction of tumor in mammogram images using data mining models
VERI MADENCILIĞI MODELLERINI KULLANARAK MAMOGRAM GÖRÜNTÜLERINDE TÜMÖRÜN TAHMIN EDILMESI
- Tez No: 800835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUR İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilgi Madenciliği (DM), inandırıcılık, değer, uygulanabilirlik ve çok yönlülük gibi konulara vurgu yaparak, tasarımları büyük veri kümelerinden adres bilgilerine odaklayan bir döngüdür. Bilgi ön işleme, madencilik için hazırlanmadan önce, bilgi temizliği, (iii) bilgi kombinasyonu, (iv) bilgi seçimi ve (v) bilgi değişikliği gibi birkaç aşamayı içerir. DM stratejileri, örneğin kozmoloji, yüksek enerjili fizik bilimi, bilim, World Wide Web, Büyük Veri Analitiği, üstün uygulama belirleme, dağıtılmış bilgi işlem, ilaç ve diğer ilgili birkaç önemli araştırma ve geleneksel bilim alanlarına büyük taahhütlerde bulunmuştur. boşluklar. Bu inceleme, düzenleme hesaplamalarını kullanan beyaz çeşitlilikteki piksellerin miktarı açısından sonucu karakterize ederek gruplama hesaplamalarının sunumuna bakar. Toplamda, karakterizasyon için on atıf kullanılır. Resimlerin gücü (piksel sayısı), demetleme tekniklerinin etkilerinin ışığında kritik niteliklerden biri olarak görülüyor ve mevcut dokuz farklı özelliğin yakınına dahil ediliyor. Kamyon, SVM, Nave Bayes ve J48 düzenleme stratejileri, örneğin FP oranı, TP oranı, Geri Çağırma, Hassasiyet, ROC Alanı ve F-ölçümü gibi farklı doğruluk ölçütleriyle kullanılır.
Özet (Çeviri)
Information Mining (DM) is a cycle that concentrates designs from huge datasets to address information, with an emphasis on issues like plausibility, value, viability, and versatility. Information preprocessing includes a few phases, including I information cleaning, (iii) information combination, (iv) information choice, and (v) information change, before they are prepared for mining. DM strategies have made huge commitments to a few significant investigates and fields of conventional sciences, for example, cosmology, high energy physical science, science, the World Wide Web, Big Data Analytics, superior execution figuring, distributed computing, medication, and other related spaces. This review looks at the presentation of grouping calculations by characterizing the result in view of the quantity of white variety pixels utilizing arrangement calculations. Altogether, ten ascribes are utilized for characterization. The power of pictures (number of pixels) is viewed as one of the critical qualities in light of the aftereffects of bunching techniques, and it is incorporated close by the current nine different characteristics. Truck, SVM, Nave Bayes, and J48 arrangement strategies are utilized with different exactness measures, for example, FP rate, TP rate, Recall, Precision, ROC Area, and F-measure.