Investigation of the effective factors on solar powered fixed-wing uav for extended flight endurance
- Tez No: 800836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kanat, uçağın en önemli bileşenidir. Diğer tüm uçak bileşenleri, kanat geometrisinden etkilenir. Hava akımı özellikleri nedeniyle, geometrinin şekli bir uçak kuvvetleri üzerindeki etkisi. Uçağa güneş pilleri eklemek, uçuş süresini de iyileştirecek özellikler. Sonuç olarak, bu çalışmanın temel amacı, etkileyen değişiklikleri bilmektir. çeşitli kanat şekillerini kullanan kanat profili özellikleri. elde etmek için CFD ANSYS yazılımı kullanılmıştır. Bu amaç. Mevcut sistemi doğrulamak için NACA 0009 kullanıldı. Bunu seçmenin amacı Model, ses altı uçaklarla ilgili olarak kuvvetlerin davranışını daha iyi anlamaktır. araştırmacının kanat şekli tasarımını geliştirmesine izin vermek. Bu çalışmada, birkaç faktör (5.5, 8.8 ve 11.11) m/s olarak verilen hava hızından başlayarak dikkate alınmıştır. Kaldırma ve sürükleme katsayılarındaki değişikliklere dayalı olarak simülasyon sonuçları, seçilen iki tür kanat profili arasındaki tanımlama. Hava hızının neden olduğu kaldırma kuvveti nedeniyle, kaldırma katsayısı ve sürükleme katsayısı keşfedildi. Her iki durumda da artışlar hücum açısı arttıkça kademeli olarak artar. Çalışma, saldırı açısının ne zaman olduğunu keşfetti. arttıkça sürtünme kuvveti artar. Sürükleme kuvveti, kanat arkasında bir hava akımına neden oldu. uçağın kaldırması ve dengesi için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu sorunu önlemek için mevcut çalışma, kanat tasarımını optimize etmek için en uygun kanat tasarımını kullanır. Yeni önerilen kanatta kanadın üst ve alt kısmındaki gerilmeler ayrıldığından, indüklenen sürükleme azaltılmıştır. Çalışmanın bulguları, uçağın uçuş süresini artırdı ve güç derecesini düşürdü. Sonuçlar, kaldırma kuvveti, kaldırma katsayısı ve sürükleme katsayısının tümünün kanat performansını iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The wing is the most crucial component of the airplane. All other aircraft components are influenced by the wing geometry. Due to airflow characteristics, the form of the geometry has an impact on the airplane forces. Adding solar cells to the aircraft will also improve the flying time characteristics. As a result, the major purpose of this study is to know the changes affecting airfoil properties utilizing various wing shapes. The CFD ANSYS software was used to attain this purpose. NACA 0009 was used to validate the current system. The purpose of selecting this model is to gain a better understanding of the forces' behaviour in relation to subsonic aircraft, allowing the researcher to improve the wing shape design. In this study, several factors were taken into account, beginning with the air speed, which was given as (5.5, 8.8, and 11.11) m/s. Based on the changes in lift and drag coefficients, the simulation results reveal that there is identification between the selected two types of airfoils. Due to the lift force caused by air speed, the lift coefficient and drag coefficient have been discovered. In both situations, the increases are gradual as the angle of attack is increased. The study discovered that when the angle of attack is increased, a drag force increases. The drag force caused a downwash of air behind the wing, posing a serious threat to the plane's lift and stability. To prevent this issue, the current work uses optimal wing design to optimize the wing design. Because the stresses on the top and bottom of the wing are separated in the new recommended wing, the induced drag has been decreased. The findings of the study increased the airplane's flight duration and decreased its power rating. The results show that lift force, lift coefficient, and drag coefficient all improve wing performance.