Retinopathy diabetics detection and classification using googlenet CNN method
- Tez No: 800842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Diyabet bir takım sonuçlara yol açabilir, ancak en yaygın olanlarından biri, genellikle DR olarak bilinen diyabetik retinopatidir. Bu durum, görme kaybına yol açabilecek retina hasarı ile tanımlanır. Erken evrelerde tespit edilip tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir. Ne yazık ki, DR'nin etkilerini tersine çevirecek bir yöntem veya ilerlemesini durdurmak için bir tedavi mevcut değildir. DR'nin erken tespiti ve tedavisi, görme kaybı riskinde önemli bir azalma ile sonuçlanır. Bilgisayar destekli alternatiflerle karşılaştırıldığında, DR retina fundus resimlerini manuel olarak değerlendirmek, oftalmologlar adına önemli miktarda zaman, çaba ve finansal yatırım gerektirir. Retina diyabeti vakalarını tespit etme çabasının bir parçası olarak, GoogleNet'e dayalı bir CNN mimarisi uygulamasının inşası gerçekleştirildi. Bu girişim sonucunda tanı sayısının artırılması hedeflendi. CNN yöntemini kullanarak retina resimlerini sınıflandırmak için 144 farklı katman kullanılmıştır. Bundan sonra, görüntüler çok çeşitli yöntemler kullanılarak eğitilmiştir. eğitim süreci için farklı konfigürasyonlar. ADAM kullanımının soruşturma süresince uygulanabilir bir seçenek olduğu gösterildi. Görünüşe göre diyabetik retina hastalığını tanımanın en başarılı yolu GoogleNet CNN kullanmaktır. Yalnızca üç dakika on bir saniyede, fazlasıyla yeterli olan yüzde 96'lık bir doğruluk oranı gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Diabetes may lead to a number of consequences, but one of the most common is diabetic retinopathy, often known as DR. This condition is defined by damage to the retina, which can lead to a loss of eyesight. If it is not detected and treated in its early stages, it might cause blindness. Regrettably, there is no method to reverse the effects of DR, nor is there a treatment available to stop its progression. Early detection and treatment of DR results in a substantial reduction in the risk of vision loss. In comparison to computer-aided alternatives, assessing DR retina fundus pictures manually requires a significant amount of time, effort, and financial investment on the part of ophthalmologists. As part of this effort to detect instances of retinal diabetes, a construction of a CNN architecture implementation based on GoogleNet was carried out. The number of diagnoses was intended to be increased as a result of this initiative. In order to classify retinal pictures using the CNN method, there were 144 different layers used. After that, the images were trained using a broad variety of different configurations for the training process. The use of ADAM was shown to be a workable option during the course of the investigation. It would seem that the most successful way for recognizing diabetic retinal disease is using GoogleNet CNN. In only three minutes and eleven seconds, it displays an accuracy rate of 96 percent, which is more than enough.