Streetlight monitoring and management system using IoT concept
  1. Tez No: 800841
  2. Yazar: ABDULQADER ALI ABDULHAMEED ALANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Özetçe— Metropol ortamlarda iyi tasarlanmış bir yol aydınlatma sistemi esastır. Sadece otomobiller için değil yayalar için de görünürlük, konfor ve güvenliğin sağlanması gerekmektedir. Yol aydınlatma sistemlerinin çoğu zaman yetersiz tasarlandığı ve ardından kötü yönetildiği görülür. Diğer sorunlar arasında eski aydınlatma teknolojisinin kullanımı, yetersiz personel, teknolojilerin uygulanmasından önce arka plan araştırmasının yapılmaması vb. sayılabilir. Bu sorunlar, önemli ölçüde enerji ve diğer iş kaynaklarının kullanımına yol açarken, yine de iyi donanımlı ve güvenilir bir aydınlatma sistemi sağlayamamaktadır. Düzenli operasyonların sürdürülmesini sağlamak için yeterli bir izleme sisteminin bulunmadığı açıktır. Tüm sistemi bozan periyodik elektrik kesintileri dışında. Bu çalışma için planlanan sistem hedefi, bireysel sorunları aylar hatta yıllar yerine birkaç saat içinde tedavi etmektir. Bu çalışma, LDR ve Mikrodenetleyiciler gibi belirli sensörler ile yol ışıkları devresinin gündüz ve gece yönetimini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract— In metropolitan settings, a well-designed road lighting system is essential. It is necessary to ensure visibility, comfort, and safety not only for automobiles but also for pedestrians. Road lighting systems are frequently found to be inadequately designed and then poorly administered. Other issues include the use of outdated lighting technology, insufficient staffing, a lack of background research prior to deploying the technologies, and so on. These problems result in significant energy and other business resource usage while yet failing to deliver a well-equipped and reliable lighting system. It is clear that there is no adequate monitoring system in place to ensure that regular operations are maintained. Aside from the periodic power outages that disrupt the entire system. The planned system goal for this study is to cure individual problems in a matter of hours rather than months or even years. This study comprises day and night management of the road lights circuit with particular sensors such as LDR and Microcontrollers.