Karbon fiber ve çelik ağ takviyeli kompozit malzemelerin mekanik özellikleri ve darbe hasar analizi
Mechanical properties and impact damage analysis of carbon fiber and steel mesh reinforced composite materials
  1. Tez No: 800848
  2. Yazar: İSMAİL MELİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, çelik tel örgü ve karbon fiber takviyeli polimer matris kompozitlerin mekanik özelliklerinin değişimi ve düşük hızlı darbe davranışı incelenmiştir. Karbon fiber takviyeli/çelik tel örgülü polimer matrisli kompozitler, vakum infüzyon yöntemi kullanılarak üretilmiş ve 3 nokta eğme, 4 nokta eğme ve düşük hızlı darbe testlerine tabi tutulmuştur. Ek olarak, düşük hızlı çarpmanın neden olduğu iç hasar, bilgisayarlı mikro tomografi (mikro-CT) kullanılarak incelenmiştir. 3 nokta ve 4 nokta eğme testlerinde, çelik tel örgünün eğilme dayanımı değerlerine olumlu bir etkisi olmamıştır. Buna karşılık, çelik tel örgü takviyesi, düşük hızlı darbe testine göre kompozitlerin maksimum yükünü ve enerji emilimini artırmıştır. Mikro-CT görüntüleri, çelik tel örgü takviyesinin parçalanma ve delaminasyon hasarını azalttığını, böylece çarpma ucu temas basıncının neden olduğu bükülmüş köşelerde karbon fiber lif kırılmalarını önlediğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
In the present study, the variation of mechanical properties and low velocity impact behaviour of steel wire mesh and carbon fiber reinforced polymer matrix composites were examined. The carbon fiber reinforced/steel wire meshed composites were produced using vacuum infusion method and were subjected to 3-point bending, 4-point bending, and low velocity impact tests. Additionally, the internal damage caused by low velocity impact were revealed using micro via micro computed tomography (micro-CT). In 3-point and 4-point bending tests, there was no positive effect of steel wire mesh reinforcement on flexural strength values of the composites. In contrast, steel mesh reinforcement increased the maximum load and energy absorption of the composites according to low velocity impact testing. Micro-CT images demonstrated that steel wire mesh reinforcement decreased fragmentation and delamination damage, thereby preventing carbon fiber fractures in bent corners caused by impactor contact pressure.