Dental kök hücrelerin kemiğe farklılaşmasında mikrobiyota ürünlerinin rolü
Role of microbiota products in differentiation of dental stem cells to bone
- Tez No: 800857
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL CAN AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dişin süt dişleri veya yetişkin diş pulpasından, periodontal veya diş folikülü gibi farklı bölümlerinden kök hücre elde etmek mümkündür. Elde edilen bu kök hücrelerin osteojenik farklılaştırıldığı gösterilmiştir. Bu araştırmada klinik sonuçları araştırılmaya devam eden postbiyotiklerin dental pulpa kök hücreden kemiğe farklılaşması açısından kullanılabilirliği araştırıldı. Kök hücreler, vücutta hasarlı ve hastalıklı hücrelerin yerine geçerek organizma hemostasisini sağlayan önemli bir umut vadeden rejeneratif tedavi yöntemidir. Ancak kök hücre izolasyonu, farklılaşma ve maliyet, bu umut vadeden yöntemin yaygınlaşmasını engellemektedir. Farklı kaynaklardan elde edilmiş postbiotiklerin varlığında dental pulpa kök hücrelerinin kemiğe farklılaşması araştırıldı ve kontrol grupları ile karşılaştırıldı. Elde edilen verilere göre farklılaşmanın gerçeklemediği, deney grupları ile kontrol grupları arasında fark olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible to obtain stem cells from different parts of the tooth such as deciduous or adult dental pulp, periodontal or dental follicle. These stem cells have been shown to be osteogenically differentiated. In this study, the usability of postbiotics, whose clinical results are still being investigated, in terms of dental pulp stem cell to bone differentiation was investigated. Stem cells are an important promising regenerative therapy method that provides hemostasis by replacing damaged and diseased cells in the body. However, stem cell isolation, differentiation and cost prevent the widespread use of this promising method. Differentiation of dental pulp stem cells into bone in the presence of postbiotics from different sources was investigated and compared with control groups. According to the data obtained, it was observed that osteogenic differentiation did not occur and there was no difference between the groups.