Richard Rorty's metaphilosophical contributions to philosophy with reference to the notion of truth
Richard Rorty'nin hakikat kavramına atfen felsefeye metafelsefi katkıları
- Tez No: 800858
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Richard Rorty felsefedeki amacını, felsefi problemlerin arkasındaki varsayımları ortaya çıkarma ve bunların pratikte bir fark yaratıp yaratmadıklarına bakarak önemli olup olmadıklarını değerlendirme olarak tarif eder. Bizden bağımsız objektif bir gerçekliğin var olduğu ve hakikatin de bu gerçekliğin bir temsili olduğunu varsayan bir problemin sözde bir problem olduğunu, çünkü bunun metafizik bir yönelim anlamına geldiğini ileri sürer. Bu varsayımı, deneyimlerimizin ötesinde olanı bir amaç olarak ortaya koyan ve hakikat kavramında yoğunlaşan bir düşünce alışkanlığının tasvirinde ortaya çıkarır. Bu, Rorty'nin eleştiri ve argümanlarının eksenini oluşturan ve realist karşıtlarının kaçamadığı bir ontolojik resimdir.
Özet (Çeviri)
Richard Rorty defines his purpose in philosophy as finding out assumptions behind philosophical problems and assessing their significance in terms of making difference to practice. He argues that a problem which assumes the existence of objective reality independent from us and truth as its representation is a pseudo problem because it relies on a metaphysical orientation. He identifies this assumption in a depiction of thinking habit that puts what lies beyond our experience as a goal of inquiry, which is mostly concentrated on the notion of truth. He develops his philosophy on the axis of this ontological picture, from which his realist opponents cannot manage to escape.