Questioning Islamic conservatism: Social space, class, and gender in the everyday of Keçiören
İslami muhafazakarlığı sorgulamak: Keçiören'de gündelik hayatta toplumsal mekan, sınıf ve toplumsal cinsiyet
- Tez No: 800856
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAKTANBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışma, Keçiören'de yaşayan alt orta sınıf aileler arasında genellikle milliyetçi İslami muhafazakârlık olarak adlandırılan yeni ortaya çıkan toplumsallık biçimlerini araştırmaktadır. 14 ay süren etnografik bir çalışmaya dayanan bu çalışma, Keçiören'in gündelik yaşamında muhafazakâr pratiklerin, eğilimlerin ve algıların sınıf temelli, toplumsal cinsiyet dinamiklerine dayalı bir dizi karmaşık toplumsal ilişki aracılığıyla nasıl üretildiğinin anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, bir araştırma nesnesi olarak muhafazakârlığın teorik inşasını temellendirmek için Bourdieu'nün pratik teorisinden yararlanmıştır. Lefebvre'nin (1991) sosyo-mekânsal analiz çerçevesini temel alan ve kent çalışmalarındaki ilişkisel 'ölçek' tartışmalarını takip eden bu çalışmada analiz koordinatları ilişkisel sosyo-mekânsal ölçeklere göre düzenlenmiştir: ilçe ölçeği olarak, Keçiören'in tarihsel bir kentsel dönüşüm yörüngesi; sosyo-ekonomik açıdan farklı mahalleler ölçeğinde sosyo-mekânsal farklılaşmalar; ev ve beden ölçekleri. Keçiören örneğinde, muhafazakârlığın sınıf temelli ve toplumsal cinsiyete dayalı pratiklerinin ve eğilimlerinin üretilmesinde ve şekillendirilmesinde bir sosyo-mekânsal ölçek olarak mahallenin önemini vurgulayan bu çalışma, aynı zamanda müzakere ve çatışmalarla yürütülen 'biz/onlar' ayrımı kurma biçim ve pratiklerinin toplumsallığın oluşumundaki rolünün de altını çizer.
Özet (Çeviri)
This study explores the newly emerging ways of what it has been usually called nationalist Islamic conservatism among lower middle class families living in Keçiören. Based on a 14 months long ethnographic study, it aims to contribute to the understanding of how conservative practices, disposition and embodiments are produced through a complex set of class-based, gendered social relations in everyday life of Keçiören. This study benefited from Bourdieu's theory of practice to base a theoretical construction of conservatism as a research object. Drawing on the socio-spatial framework of Lefebvre (1991) and following the debates on the significance of 'politics of scale', this study constructs its analysis coordinates according to the relational socio-spatial scales; the historical makings of Keçiören as a scale of district; the socio-spatial differentiations at the scale of socio-economically different neighborhoods (mahalle); and the scales of home and body. Highlighting the significance of the socio-spatial scale of neighborhood in generating and shaping the class-based and gendered practices and dispositions of conservatism in Keçiören, this study also elaborates on the role of negotiated and contested practices of 'we-makings' in the formation of sociality.