Hayvanlarda manuel ve insanlarda kullanılan otamatik yöntemlerle belirlenen bazı kan parametrelerinin karşılaştırılması
In animals comparison of some blood parameters determined by manual and automatic methods used in human
  1. Tez No: 80087
  2. Yazar: SEZER POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
23 ÖZET Hayvanlarda Manuel ve İnsanlarda Kullanılan Otomatik Yöntemlerle Belirlenen Bazı Kan Parametrelerinin Karşılaştırılması Bu araştırma, 25 sığırdan alınan kan örneklerinin her birinin manuel ve otomatik kan hücreleri sayıcıları kullanılarak sonuçların karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Kan örnekleri, alyuvar, akyuvar sayısı, hemoglobin, hematokrit, OAH, OAHb ve OAHbD değerlerini saptamak için içerisi EDTA ile kaplanmış tüplere alındı. Kan parametreleri manuel rutin yöntemlerle ve otomatik kan sayım sistemlerinde elektriksel ileti (impedans) yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
24 SUMMARY In animals comparison of some blood parameters determined by manual and automatic methods used in human This study was carried out to compare manual and automated blood cell counting systems using some blood samples taken from 25 cattle. The blood samples were taken into the tubes covered with EDTA to estimate erytrocyte and leucocyte counts, hemoglobin and hematocrit values and MCV, MCH and MCHC. The blood parameters were measured by manual and automated blood cell counting systems using routine and electrical impedance methods respectively.